Yapı kooperatifleri artık ‘e-Devlet’ üzerinden kurulabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, yapı kooperatifinde bürokrasiyi azaltmak emeliyle değişikliğe gidildi. Değişikliğe nazaran yapı kooperatifleri artık Vilayet Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan online olarak “e-Devlet kapısı” üzerinden kurulabilecek.

Türkiye’nin kooperatifçilik dalının kıymetli aktörlerinden biri olan yapı kooperatiflerinin, konut, sanayi sitesi ve toplu iş yeri olmak üzere üç çeşidi bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 35 binin üzerinde yapı kooperatifi kuruluş süreçlerinde bürokrasiyi azaltmak ve şeffaflığı arttırmak maksadıyla tip ana mukavelelerde ve uygulamalarına istikamet veren mevzuatta değişikliğe gitti.

Buna nazaran yapı kooperatifleri artık vilayet müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan, online olarak “e-Devlet kapısı” üzerinden kurulabilecek.

Kooperatif yöneticileri, genel heyetlerine Bakanlık temsilcisi görevlendirilmesi isteğini, kuruma gitmeden e-Devlet ile yapabilecek.

Bakanlık temsilcilerince tutanaklar ile başka bilgi ve evraklar, e-kooperatif sistemine genel konsey sonrasında işlenecek, böylece ortaklar katılamasalar dahi alınan kararlara e-Devlet kapısıdan ulaşabilecekler.

Değişikliğe nazaran ortaklar varsa görüş, teklif ve şikayetlerini ıslak imzalı dilekçe yazmadan ve posta işleriyle vakit kaybetmeden e-Devlet üzerinden Bakanlığa bildirebilecek.

Noter onaylı taahhüt yerine beyana dayalı süreç tesis edilecek ve kuruluş evresindeki maddi ve bürokratik külfet azaltılacak.

Ortakların ödemelerinin sadece banka kanalıyla yapılabilmesi mecburî hale getirilerek, elden yapılan ödemelerde yaşanan uyuşmazlıklar ve muhtemel usulsüzlüklerin önüne geçilecek.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu