Yeni Evim Konut Kampanyası’nda kredi sorunu! Vatandaşın önü kesildi

Orta gelirlileri mesken sahibi yapmak için başlatılan ‘Yeni Konutum Projesi’nde krediye erişim, rayiç bedel kurnazlığına takıldı.

Bir günde şişirilen konut fiyatlarının yanı sıra birçok müteahhit rayiç bedeli düşük gösterdiği için banka kredisinde sorun yaşanıyor.

Sabah gazetesinin haberine göre, rayiç bedel neredeyse meskenin ilandaki bedelinin yarısı kadar gösteriliyor. Satıcılar düşük vergi ödemek için 2 milyon liralık konutu resmi süreçte 600-700 bin TL olarak gösteriyor.

Evin satış bedeli düşük gösterilerek hem devletten vergi kaçırılıyor hem de vatandaşın ucuz krediye erişiminin önü kesiliyor.

Kredilerde maaş geliri şartı

Kampanyaya nazaran, yüzde 0.69’dan başlayan faizlerle konut almak isteyenler için hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek. Lakin aralık ayı bordolarına yeni yıl artırımları yansımadığı için maaşlar şimdiki görünmüyor.

Bu da ocak ayında kredi alımına mahzur oluyor. Şubatta ise fiyatların artma kaygısı nedeniyle vatandaşlar fırsatı kaçıracağını düşünüyor. Örneğin geliri 22 bin lira olan bir orta gelirlinin 900 bin TL kredi kullanma imkanı bulunuyor. Bu yıl geliri 32 bine çıkarsa bu oran 1.1 milyona tekabül ediyor.

Başa dön tuşu