“Yeni pazarları hedefliyoruz”

Mermer bölümüne katrak, este, plaka cila, ebatlı cila, pah, CNC, epoksi file, katlı fırın ve köprü kesmenin yanı sıra yan kesme makineleri ile hizmet veren Anadolu Mermer, yeni pazarlarla ihracatını artırmayı hedefliyor.

2018’de satışlarının yüzde 40’nı ihracatın oluşturduğunu kaydeden Anadolu Mermer firma yetkilisi Ömer Furkan Keleş, “Rusya, Hindistan, Afrika, Azerbaycan olmak üzere dört ülkeye ihracat yapıyoruz. Tıpkı vakitte fason işler yaparak, dolaylı yollardan, ihracat yapan firmalara personellik yapıyoruz. Daha çok Düzce Bej ocağımızdan çıkardığımız eserimizin ihracatını yapıyoruz” dedi.

Afrika’ya yaptığı ihracatla sakinliği giderdi

Firmalarının 1983 yılından bu yana İstanbul Çekmeköy’de 20 bin metrekare açık, 2 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterdiğini aktaran Keleş, son devirde Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntıdan ötürü rastgele bir yatırım planlarının bulunmadığını söyledi.

Bu süreçte yeni pazarlar ile ihracatlarını artıracak pazarlama teşebbüslerinde bulunmayı hedeflediklerini belirten Keleş, bu sıkıntı devirde şirketlerinin cirosunu kayda paha oranda artırmak istediklerini kaydetti.

Sektör açısından 2018’de iç pazarda bir sakinliğin yaşandığını söz eden Keleş, yıl sonuna hakikat yeni pazar olarak Afrika’ya yaptıkları ihracatla kayıplarını telafi ettiklerini anlattı.

Başa dön tuşu