Yıldız Teknik Üniversitesi İHA yarışmasında üçüncü oldu

ABD’nin Maryland eyaletinde dünyadaki üniversiteler ortasında düzenlenen milletlerarası insansız hava araçları (İHA) müsabakasında, Türkiye’den Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) 12 kişilik Lagari takımı ile üçüncülüğü elde etti.

Türk takımının kaptanı YTÜ Mekatronik Mühendisliği Kısmı 4. sınıf öğrencisi Fazlı Faruk Okumuş, Maryland eyaletinin Patuxent River Donanma Hava Üssü Webster Sahası’nda gerçekleştirilen yarışa 31 ülkeden 75 grubun katıldığını söyledi.

Okumuş, Lochkeed Martin, Google, Rockwell ve Boeing üzere ABD’nin önde gelen firmalarının desteklediği bu yıl 17’ncisi düzenlenen müsabakada, başta Harvard, Berkeley, Stanford, Cornell üzere dünyanın bir çok üniversitesini geride bıraktılarını anlattı.

“ABD’den sonra müsabakaya en fazla grup çıkaran ülke biz olduk”

Yarışmaya katılan grupların kuvvetli bir ön eleme sürecinden geçtiğini vurgulayan Okumuş, “Türkiye’den 6 üniversite kadrosu ile ABD’den sonra yarışa en fazla takım çıkaran ülke biz olduk. Müsabakada Türk grupları rakibimizdi fakat hepsi ile gurur duyduk.” tabirlerini kullandı.

Otonom iniş kalkış, maksat vurma ve obje tanıma üzere uçuş misyonlarında 75 kadro ortasından sabit kanat kategorisinde birinci, genel sıralamada ise üçüncü olduklarını kaydeden Okumuş, şunları kaydetti:

“Son bir yıl çok sıkı hazırlandık, akşama kadar süren derslerden sonra gece yarılarına kadar atölyede çalışmalar yaptık, özelikle son bir ay okulun atölyesinde sabahladık. Çok hoş bir histi, emeklerimizin karşılığını aldık. Ekibimizin bu başarısı ve Türkiye’den başka üniversite kadrolarındaki iştirak çokluğu aslında ülkemizin İHA alanındaki gelişmişliğinin göstergesi. Ülkemizde ulusal savunma alanında ve İHA teknolojisi konusunda hayli bir ilgi ve çalışmalar var. Bu müsabakaya iştirak sayımız bu alandaki ilgimizi gösteriyor. Fakat tabi ki bu alanda daha çok çalışmalıyız.”

“Ülkemizin İHA alanında geldiği yeri görmek beni daha da heyecanlandırıyor”

Takım Koordinatörü, YTÜ Denetim Otomasyon Mühendisliği Kısmı 4. sınıf öğrencisi Mücteba Uzunoğlu da “Elde ettiğimiz derece için bir öğrenci olarak çok memnunum lakin bilhassa ülkemizin İHA alanında geldiği yeri görmek beni daha da heyecanlandırıyor” dedi.

Lagari grubunu New York’taki ofisinde ağırlayan Tipken Vakfı Lideri Behram Turhan da Türk öğrencileri başarılarından ötürü tebrik ederek, “Bu tıp uluslarası müsabakalarda Türk gençlerinin, öğrencilerinin muvaffakiyetleri bizi çok gururlandırıyor. Keşke bu çalışmaları, heyecanı 50 sene evvel yakalasaydık, bugün çok farklı yerde olurduk diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu