YPS, kauçuk ve metalde katma değeri artıracak

Belka Kauçuk’u bünyesine katan YPS Otomotiv, metal ve kauçuğun birleştiği kesimleri da üretip katma bedelini artırmayı hedefliyor. YPS Otomotiv Genel Müdürü Bekir Girgin, bugüne kadar edindikleri metal sürece tecrübesini Belka yatırımıyla birlikte kauçukla birleştirerek katma pahası yüksek eserler imal edeceklerini söyledi.

Haziran ayında 1 milyon euroyu aşan bir yatırımla yapılan hamurhaneyi devreye alacaklarını belirten Girgin, “Kendi hamurumuzu üreteceğiz. Kauçuk üretiminde değerli olan reçeteyi sizin yazıyor olmanız. Katma pahası üreten de bu” dedi.

Bekir Girgin, hamurhanenin de eklenmesiyle toplam kapalı alanın 5 bin metrekareye çıkacağını aktardı. Belka’nın eser gamında anti vibrasyon takozlar, contalar, rulman ve radyatör contaları, hortumlar, körükler, şaft rulmanları yer aldığını kaydeden Girgin, “Ürünlerimiz kullanıldıkları yerler için epey hassas olan modüller. Üretimin yüzde 77’sini otomotiv sanayisine, yüzde 16’sını raylı sistemlere, kalan kısmını da öbür kesimlere veriyoruz. Otomotiv sanayisinde büyük yan endüstrilerle çalışıyoruz fakat ana endüstrilere de eser vermek için çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

2018’de yüzde 20 büyüdü

Üretimin yüzde 66’sını Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Meksika, İngiltere, Macaristan Avusturya İsveç, Polonya, Amerika, Hindistan, Çin üzere ülkelere ihraç ettiklerini aktaran Bekir Girgin, ihracatı artırarak daha fazla pazarda yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Girgin, ayrıyeten YPS Otomotiv’in 2018 yılının Haziran ayında bakanlıktan tasarım merkezi onayı aldığını kaydetti Küresel otomotiv sanayisinde yaşanan daralmadan etkilenmemek için müşteri ağını çeşitlendirdiklerini lisana getiren Girgin, “Otomotive yönelik üretimde yüzde 50 Tofaş tartısı bulunuyor. Ayrıyeten Toyota kümesi ve Honda’ya da üretim yapıyoruz. Öteki ana endüstrilerin tedarikçisi olabilmek için de görüşmelerimiz sürüyor. Ana endüstrilere üretim yapan büyük yan endüstrilerle çalışıyoruz. Ciromuzu 2018’de 125 milyon liranın üzerine çıkararak yaklaşık yüzde 20 büyüdük. Bu yılki ciromuzu da 125 milyon liranın üzerine taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Başa dön tuşu