‘Zorunlu trafik’ teminat tutarları belli oldu

Zorunlu trafik sigortası hakkındaki yönetmelik değişikliği kapsamında yılın ikinci yarısı kabul edilen 1 Temmuz prestijiyle rastgele bir kaza durumunda, sigorta şirketlerinin maddi hasarlı kazalarda ödeyeceği en fazla tazminat fiyatını gösteren limitler artırıldı.

Quick Sigorta’dan yapılan açıklamaya nazaran, 21 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan mecburî trafik sigortası hakkındaki yönetmelik değişikliği, teminat meblağlarının otomatik güncellenmesine hükmetmişti.

Bu kapsamda, yılın ikinci yarısı kabul edilen 1 Temmuz prestijiyle rastgele bir kaza durumunda, sigorta şirketlerinin maddi hasarlı kazalarda ödeyeceği en fazla tazminat meblağını gösteren limitler artırıldı.

Altı aylık dönemlerde asgarî yüzde 8 artış

Karayolları Motorlu Araçlar Mecburî Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Asılları hakkındaki yönetmelik gereği, 1 Ocak 2019 prestijiyle uygulanan sıhhat sarfiyatları, sakatlanma/ mevt ve maddi teminat fiyatlarının nitelikleri şekillendi. Ayrıyeten yönetmelikte her altı ayda bir otomatik olmak şartıyla sayıların revize edileceği de belirtildi.

Sigorta şirketlerinin ödeyeceği teminat fiyatı, maddi hasarlı kazalarda 36 bin lirayken bu sayı, araç başına 39 bin liraya çıkarıldı. Sakatlanma ve kalıcı sakatlık teminatı 360 bin liradan 390 bin liraya, kaza başı teminat ise 72 bin liradan 78 bin liraya yükseltildi. Bu oranlara bakıldığında Ocak 2019 teminatları ile Temmuz 2019 teminatları kıyaslandığında yüzde 8 ile 8,5 oranında bir artış olduğu görülüyor.

Teminat limitlerinin uygulanacağı araç kullanım kümeleri ise insan taşımada kullanılan motorlu araçlar, eşya taşımada kullanılan motorlu araçlar, römork ile iş makineleri, tarım araçları ile özel emelli araçlar, motosiklet ve yük motosikletinden oluşuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Quick Sigorta Tarife & UW & Teknik Raporlama Müdürü Seyda Köksal, şunları kaydetti:

“Hazine tarafından 21 Aralık 2018 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ile 2022 yılına kadar tüm teminatlar ayrıntılı olarak kamuoyu ile paylaşıldı. Bedel artışlarının takvime bağlanmış olması, dalın ileride hangi teminatları vereceğini bilmesi açısından değerli. Lakin piyasanın giderek daralması, dövizdeki dalgalanmanın devam eden olumsuz tesirleri, araç sahiplerinin zarurî olmasına karşın trafik poliçesinden dahi imtina eder duruma gelmeleri, trafik branşının gelir-gider makasının daha da açılmasına sebep olmaktadır.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu