2019’da 64 sözde üst düzey terörist etkisiz hale getirildi

Jandarma ve emniyet ünitelerinin yılbaşından bu yana düzenlediği operasyonlarda etkisiz hale getirilen 64 kelamda üst seviye teröristten 54’ünün “Terör Arananlar” listesinde bulunduğu belirlendi.

İçişleri Bakanlığınca, terörle uğraşta aktifliği artırmak ve vatandaşların takviyesini almak hedefiyle 31 Ağustos 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin akabinde hazırlanan “Terör Arananlar Listesi”ndeki teröristler kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri olmak üzere 5 farklı kategoride isim ve fotoğraflarıyla yayımlanıyor.

Jandarma Özel Harekat (JÖH) başta olmak üzere Polis Özel Harekat (PÖH), Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Uğraş Daire Başkanlığı ile jandarma ve emniyet üniteleri tarafından yılbaşından bu yana gerçekleştirilen iç güvenlik operasyonlarında 679 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi.

Çalışmalar sonucu bu teröristlerden 3’ünün kırmızı, 5’inin mavi, birinin yeşil, 8’inin turuncu ve 37’sinin gri listede yer aldığı tespit edildi.

Ayrıca birebir devirdeki operasyonlarda etkisiz hale getirilen 10 teröristin listede yer almadığı lakin örgütte kelamda eyalet ve bölge sorumluluğu üzere değerli konumlarda bulundukları belirlendi.

64 teröristten 10’u Şırnak, 4’ü Siirt, 6’sı İstanbul, 3’ü Mardin, 10’u Diyarbakır, 11’i Tunceli, 2’si Bitlis, geri kalanları da öteki vilayetler ve yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlarda etkisiz hale getirildi.

Güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilenler ortasında kırmızı listede yer alıp da yurt içindeki tek terörist olan, örgütün kelamda orta saha sorumlusu “Ali Piling” kod isimli Şerif Yakut da bulunuyor.

Yakut, Bitlis’te düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilmişti.

İstanbul’da yakalanan DHKP/C’nin kelamda Türkiye sorumlusu Ümit İlter yeşil kategoride, Edirne’de yakalanan MLKP üyesi Azimet Ceyhan ise mavi kategoride yer alıyordu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu