PÜİS’ten EPDK’nin taslaklarına destek

Petrol Eserleri Patronlar Sendikası (PÜİS) Genel Lideri İmran Okumuş, Güç Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) dün kamuoyunun görüşüne açtığı, “Dağıtıcı ve Bayi Marjlarının Paylaşımına Ait Şura Kararı Taslağı” ile “Akaryakıt ve LPG Piyasalarında Uygulanan Promosyonlar Hakkında Karar Taslağı”nı desteklediklerini bildirdi.

Okumuş, yaptığı yazılı açıklamada, sendika olarak akaryakıt bayileri üzerindeki kimi yüklerin kaldırılması için uzun vakittir EPDK nezdinde ağır teşebbüs ve çalışmalarda bulunduklarını vurguladı.

Finansal promosyonların kaldırılmasının bayiler açısından çok kıymetli bir adım olduğuna dikkati çeken Okumuş, “Finansal promosyonların kaldırılması, bayilerden alınan otomasyon bedellerine son verilmesi, toplam kar hissesinin en az yüzde 55’inin bayilere verilmesi üzere bayiler için hayati kıymete sahip problemlerin tahlilini içeren heyet kararı taslakları için başta EPDK Lideri Sayın Mustafa Yılmaz olmak üzere, emeği geçen tüm yetkililere şükranlarımızı sunuyorum.” tabirlerini kullandı.

Okumuş, dağıtım şirketleri tarafından her ay bayilerden otomasyon bedeli alınmaması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Taslağa nazaran, dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olan otomasyon konusunda bayilerden rastgele bir fiyat alınamayacak. Taslak uyarınca otomasyon bedelinin yanı sıra, mevzuatta dağıtıcı sorumluluğunda olan yahut bayiye teslimden evvelki basamaklarda gerçekleştirilen iş ve süreçlere ait maliyetlerin rastgele bir isim altında bayilere yansıtılamayacağı da öngörülüyor. Öte yandan, sendikamızın uzun bir müddettir lisana getirdiği dağıtım kısmına tanınan toplam kar hissesinin yüzde 50’sinden fazlasının bayilere verilmesi talebinin de heyet kararı taslağı ile düzenlenmesi bayilerimiz açısından değerli bir kazanımdır.”

“Sektör temsilcilerinin bir ortaya gelmesi gerekiyor”

Okumuş, EPDK tarafından hazırlanan yeni taslakların en kısa müddette suradan geçmesini beklediklerini söz ederek, dağıtıcı ve bayi temsilcilerinin en kısa müddette bir ortaya gelerek konsey kararı taslaklarını masaya yatırıp görüşmeleri gerektiğini bildirdi.

Ayrıca kesimde maliyet altındaki fiyatlarla yapılan satışların da en kısa müddette tahlile kavuşturulması gerektiğinin altını çizen Okumuş, “Maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar kesimimizde haksız rekabet yaratırken, devletimizin de değerli oranda vergi kaybına neden olmaktadır. Dalımızı olumsuz etkileyen, devletimizi vergi kaybına uğratan bu sorunun EPDK’den çok Maliye Bakanlığı’nın atacağı adımlarla tahlile kavuşturulabileceğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu