5G baz istasyonları için 2023 hedefi

Yeni kuşak kablosuz telefon teknolojisi 5G ve ötesi teknolojiler dahil olmak üzere, yerli elektronik haberleşme şebeke ve altyapı bileşenleri, Ar-Ge ve üretim faaliyetleri teşvik edilerek 5 yıl içinde 5G baz istasyonu geliştirme çalışmaları bitirilecek.

TBMM Başkanlığına sunulan On Birinci Kalkınma Planı’na (2019-2023) nazaran, elektronik kesiminde Ar-Ge’ye dayalı rekabetçi üretim ve ihracatın artırılması hedefleniyor.

5G ve ötesi teknolojiler dahil olmak üzere, yerli elektronik haberleşme şebeke ve altyapı bileşenlerinin, Ar-Ge ve üretim faaliyetleri teşvik edilecek. Böylelikle 5G baz istasyonu geliştirme çalışmaları tamamlanacak. Yerli üretim ve Ar-Ge faaliyetleri, yeni jenerasyon taşınabilir haberleşme teknolojileri çerçevesinde desteklenecek.

Tüm dikey bölümler dahil olmak üzere, makineden makineye (M2M) ve IoT (nesnelerin internete erişip, başka aygıtlarla irtibata geçmesi) ekosisteminde kullanılan donanım ve yazılım eserlerinin, yerli imkanlarla üretilmesine takviye sunulacak.

Akıllı fabrikalar, ulaşım, güç, tarım, sıhhat, etraf, afet idaresi üzere bahislerde uygulamaların geliştirilmesi ve yerli standartların oluşturulması sağlanacak.

Teknoloji geliştirme bölgeleri ihtisaslaşacak

Sektörde rekabet gücünün artırılmasına yönelik, gerekli yatırımlar yapılacak. Savunma elektroniğinde elde edilen kabiliyetlerin sivil alana transferine ait ve bu alanda ticarileşmeye yönelik takviye ve teşvikler geliştirilecek.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de birer mevcut yahut yeni Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB), “İhtisas Elektronik ve Haberleşme Teknoloji Geliştirme Bölgesi”ne dönüştürülecek yahut bu alanlarda TGB kurulması desteklenecek. TGB’ler için küme geliştirme takviyesi sunulacak. Ortak kullanıma uygun elektronik test ve tahlil laboratuvarları oluşturulacak.

Üretimin artırılması ve sektörel dönüşümün sağlanabilmesine yönelik olarak özel takviye programları hazırlanacak. Yurt dışından satın alınan patentlere ait maliyetler, alınan patent konusunda makul bir mühlet içinde daha ileri düzeyde bir patent geliştirilmesi koşuluna bağlı olarak desteklenecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “2020’de bu teknolojiye (5G) geçişi hedefleyen ülkemizin, yaptığı araştırmalar ve geliştirdiği eserlerle bunu başarmasını hedefliyoruz.” tabirini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu