ABD’den Ankara’ya F-16 mesajı: “Biden yönetimi bu satışın arkasında”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Ankara’da bir küme gazeteciye Türk-Amerikan münasebetlerinin şimdiki durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’ın dün Washington’da bir ortaya geldiğini anımsatan Flake, iki ülke ortasındaki üst seviye görüşmelerden ötürü memnun olduklarını lisana getirdi.

Blinken’ın Türkiye’ye Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’ndan ötürü teşekkür ettiğini lisana getiren Flake, görüşmede ayrıyeten Türkiye’ye F-16 satışı, Rusya-Ukrayna savaşı ve NATO üzere hususların da gündeme geldiğini aktardı.

Flake, ABD Kongresi’nin Türkiye’ye F-16 satışı ve modernizasyonuna karşı çıkmasıyla Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin bir teması olup olmadığının sorulması üzerine, “Hayır. Burada bir ilişki yok. Bakan Blinken bunu açıkça söyledi” karşılığını verdi.

”İsveç ve Finlandiya ile alakası yok”

ABD’li Senatör Bob Menendez’in Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıktığını hatırlatan Flake, “Senatör Menendez ile hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da birlikte çalıştım. Kendisinin lisana getirdiği önemli tasaları var. Lakin bunun İsveç ve Finlandiya ile alakası yok. Lakin şunu da söylemeliyim ki İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması için kozmik bir istek var. Bu Kongre’de de öyle” değerlendirmesinde bulundu.

“Biden idaresi bu satışın arkasında”

Flake, ABD’de Lider Joe Biden idaresinin Türkiye’ye F-16 satışına takviye verdiğine işaret ederek, “Kongre, yasama organı ve bağımsız bir organ. Bu organın silah satışını onaylaması lazım. Dolasıyla idare ‘hadi bunu yapalım’ diyemez. Fakat Biden idaresi bu satışın ardında ve Kongreyle bu mevzuda çalışıyor” dedi.

Büyükelçi Flake, Biden idaresinin Türkiye’ye F-16 satışına yönelik Kongreye yaptığı bildirime ne vakit dönüş yapılacağına ait ellerinde kesin bir tarih olmadığını söyledi.

“Verimli bir diyaloğumuz var”

Flake, Türkiye ile Suriye ortasında 11 yıl sonra başlayan angajmana ait bir soru üzerine, “Bu bahisteki sorular için sizi Türk hükümetine yönlendiriyorum. ABD, rejim ile temas kurmaya ve alakaları olağanlaştırmaya karşıdır.” sözünü kullandı.

Türkiye ile ABD ortasında bilhassa kuzeydoğu Suriye konusunda güvenlik alanlarında da temasların sürdüğüne işaret eden Flake, “Her vakit Türk müttefiklerimizle çalışmanın yollarına bakıyoruz. Onlar (Türkiye) DEAŞ ile uğraşta kıymetli bir ortağımız. Kimi farklılıklarımız var. Hem biz hem onlar bu farklılıkları lisana getiriyor. Lakin verimli bir diyaloğumuz var” dedi.

Başa dön tuşu