ABD’den tartışılacak hamle

ABD Temsilciler Meclisi 733 milyar dolarlık 2020 savunma bütçe tasarısını kabul ederken, tasarıya eklenen bir unsur, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Kısmı’na (GKRY) uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasını öngörüyor.

Demokratların çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi Genel Konseyinde yapılan oylamada, 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası (NDAA) 197 hayır oyuna karşı 220 evet oyuyla kabul edildi.

Tüm Cumhuriyetçi vekillerin tasarıya karşı oy kullandığı oylamada birtakım Demokrat vekiller de “savunma bütçesinin artırılmasını” münasebet göstererek tasarıya hayır oyu verdi.

Trump veto edeceğini açıkladı

Söz konusu tasarı, bilhassa ABD Lideri Donald Trump’ın Meksika hududuna duvar için talep ettiği fonu kesmesi sebebiyle dikkati çekerken, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da tasarının tıpkı biçimde kabul edilmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Tasarı ayrıyeten, Trump’ın Kongrenin onayı olmaksızın İran’a yönelik rastgele bir askeri aksiyona girişmesine pürüz olan bir maddeyi de içeriyor.

Trump, birkaç gün evvelki açıklamasında, Meksika sonuna duvar için istediği fonu kesen bir savunma bütçe tasarısını veto edeceğini belirtmişti.

Tasarıda F-35 maddesi

Tasarıda, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması durumunda F-35 uçaklarının teslimatının durdurulmasını öngören ilgili unsur de motamot korundu.

Tasarıda ayrıyeten, ABD’nin Türkiye’ye Patriot füze sistemlerini satması konusunda iki ülke ortasında gerekli süreçlerin devamını teşvik eden bir husus de yer aldı.

“GKRY’ye ambargo kaldırılsın” unsuru eklendi

Öte yandan, savunma bütçesine Cumhuriyetçi David Cicilline’in önerisiye eklenen bir husus, ABD tarafından Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını öngörüyor.

Temsilciler Meclisinde kabul edilen tasarının yasalaşması için Trump’ın masasına gitmeden evvel tıpkı halde Senato’dan da geçmesi gerekiyor.

Senatoda kelam konusu 2020 NDAA tasarısında ne üzere değişikliklerin yapılacağı merak konusu olurken, iki tasarının farklı halde geçmesi halinde ortak komitenin tasarıya son halini vereceğine işaret ediliyor.

ABD, 1987’den bu yana GKRY’ye silah ambargosu uyguluyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçen hafta Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinden ve Yavuz sondaj gemisinin Karpaz açıklarına ulaşmasından kaygı duyduğunu açıklamış, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı kelam konusu açıklamaya sert biçimde reaksiyon göstermişti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu