Bebeklerin kimlikleri pilot illerde evlere gönderilmeye başlandı

Sağlık Bakanlığından, e-Doğum Kimlik Dokümanı alma süreçlerine ait yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bakanlık olarak sıhhat hizmetlerinde bürokrasiyi azaltmak için yeni bir uygulamanın daha hayata geçirildiğini belirtti.

Uygulama hakkında bilgi veren Koca, “Ankara, İstanbul, Rize ve Kırıkkale’de pilot olarak başlayan uygulama ile hastanede doğum sonrası müracaat yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartları basılarak konutlarına gönderiliyor.” sözlerini kullandı.

“4 pilot vilayette 1200 bebeğimizin kimliği adresine gönderildi”

Koca, e-rapor kapsamında yer alan engelli, şoför, istirahat, durum bildirir raporunun yanı sıra vatandaşların artık doğum raporunu da elektronik ortamda alabildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Hastanelerimizde dünyaya gözlerini açan bebekler, e-Doğum sistemi ile kayıt altına alınıyor ve doğum raporu oluşturuluyor. Bu sayede yinelenmiş rapor yazımları ortadan kalkıyor ve yöntemsiz raporların önüne geçiliyor. Bu hizmeti hayata geçirdiğimiz 16 aylık müddette, 1 milyon 385 bin bebeğin doğum raporları, elektronik imzalı ve doğrulanabilir halde kayda geçirildi.

Artık bu hizmeti bir adım öteye taşıyarak, doğumun gerçekleştiği sıhhat tesisinde kimlik dokümanı süreçlerini tamamlayıp elektronik ortamda nüfus müdürlüklerine ulaştırıyoruz. Bu sistemle vatandaşlarımızın nüfus müdürlüklerine gitmesine gerek kalmadan, bebeğin kimlik kartının basılarak adrese teslimini sağlıyoruz. 4 pilot vilayette bugüne kadar bin 200 bebeğimizin kimliği adresine gönderildi. Bunun için ailenin, doğumdan sonraki 5 gün içinde müracaatta bulunarak bir form doldurması kâfi oluyor. Elbette bildirim sırasında, çocuğa verilecek ismin belirlenmiş olması gerekiyor.”

“Bir yıl içinde tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz”

Bakan Koca, uygulama ile vatandaşın kaliteli sıhhat hizmetine daha kolay ve süratli bir formda erişim sağlanması gayesinde olduklarına değinerek, “İçişleri Bakanlığımız ile yürüttüğümüz bu çalışmayı bir yıl içinde tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu