“ABD’ye komplo kurduğumuz düşüncesi saçmalıktan ibarettir”

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Prof. Dr. Fahrettin Altun, “Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) komplo kurduğumuz fikri saçmalıktan ibarettir.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Altun, Associated Press haber ajansına, Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye aleyhine yapılan karalama kampanyasını kıymetlendirdi.

Türkiye’nin Amerikan kanunlarını aşmak için komplo kurduğuna dair temelsiz argümanları yayma uğraşlarından derin kaygı duyduklarını belirten Altun şunları kaydetti:

“Bu ithamlar, 15 Temmuz 2016’da yaşanan ve 251 saf insanın şehit edilmesiyle sonuçlanan hain darbe teşebbüsünün önderi Fetullah Gülen ve hata ortakları tarafından Donald Trump’ın ABD Lideri seçilmesinden itibaren tekraren ortaya atılmıştır. Bu karalama kampanyası, Amerikan halkını yanlış yönlendirerek bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin, Lider Trump’ın geçiş takımı ve idaresinin üyeleriyle yasa dışı temasları olduğuna inandırmayı hedeflemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne komplo kurduğumuz niyeti saçmalıktan ibarettir.”

“ABD makamlarının bu dezenformasyon kampanyasının kurbanı olduğunu görüyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti’nin on yıllardır Amerikan şirketleriyle iş yaptığını ve bu yasal faaliyetler hakkında ilgili mercilere bilgi verildiğini belirten Altun, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Amerika Birleşik Devletleri’nde rastgele bir usulsüzlük yahut yasa dışı faaliyette bulunulduğu suçlamasını kategorik olarak reddediyoruz. Bugüne dek ABD’nin Türk yargısını etkileme uğraşlarına karşın Amerikan yasal sürecine saygımızdan dolayı sessizliğimizi koruduk. Lakin ABD makamlarının bu dezenformasyon kampanyasının kurbanı olduğunu görüyoruz. Hain darbe teşebbüsünün üçüncü yıl dönümü olan Pazartesi günü görülecek davada misyon yapan savcıların, iddianamelerinde Gülen hakkında olumlu bir tablo çizmeleri bu durumun en açık göstergesidir. Büyük bir terör saldırısının sorumlusuna kurban muamelesi yapmak kabul edilemez. ABD makamlarını, Türkiye’nin yasal taleplerini ciddiye alarak müttefikliğin gerektirdiği dikkat ve titizlikle bu taleplerin gereğini yapmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu