Avrupa’nın en misafirperver şehri İstanbul

İstanbul, misafirperverlikte 10 üzerinden 8,6 puanla Avrupa’nın en misafirperver kenti oldu.

Merkezi İsviçre’de bulunan Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından “Dünya Toplumsal Sermaye İzleme 2019” raporu yayımlandı.

Enstitü, “Sosyal iklim, bireyler ortası itimat, kemer sıkma siyasetlerinin kabul edilmesi, vergileri ödeme isteği, mahallî iktisada yatırım, yardımseverlik, arkadaşlık ve misafirperverlik” hususlarını internet üzerinden iştirakçilere sorarak, bunları 1 ile 10 puan ortasında değerlendirmelerini istedi.

Buna nazaran, kamuya vergilerle ortak finansman sağlama konusunda istekli olan ülkeler sıralamasında Türkiye 6,6 puanla Almanya, Fransa ve İtalya’nın önünde yer aldı

Kamuya vergilerle ortak finansman sağlama konusunda en yüksek skoru 10 puanla Çin elde etti. Bu oran Almanya’da 6,4, Fransa’da 5,1 ve İtalya’da ise 5 puan oldu.

Misafirperverlik kriterinde Japonya ve Yunanistan 10’ar puan alırken, Türkiye de 8,1 puanla Avrupa’nın en misafirperver ülkelerinden biri oldu.

Ülke olarak misafirperverlik puanı İspanya’da 7,7, Rusya’da 7,6, Hollanda 6,8, Fransa’da 5,5 ve İsrail’de 2 puan olarak ölçüldü.

15 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük kenti İstanbul, 8,6 puanla kıtanın en misafirperver metropol kenti olarak belirlendi.

Metropol kentlerde misafirperverlik konusunda Paris 8, Moskova 7,5 ve Berlin ise 5,3 puan aldılar.

“320 milyarlık SDG fonundan Türkiye de yararlandırılmalı”

Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü Dünya Toplumsal Sermaye İzleme Kısmı Yöneticisi Alexander Dill, toplumsal yararın (güven, dayanışma, yardımseverlik, samimiyet ve misafirperverlik) Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SDG) ulaşmak için disiplinlerarası ve maddi olmayan bir temel varlık olduğunu söyledi.

Dill, Avrupa Birliği’nin SDG için 2021-2027 yılları ortasında harcamayı planladığı 320 milyar avroluk program kapsamında Türkiye’nin desteklenmesi ve finansman imkanlarından yararlandırılması gereken ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu