Adnan Oktar suç örgütüne yönelik soruşturma tamamlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Ofisi tarafından, Adnan Oktar cürüm örgütüne yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma kapsamında, mağdur ve müşteki sıfatıyla 125 kişinin tabirine başvurulurken, 23 kişinin de şahit olarak beyanları alındı.

Soruşturma sürecinde şüphelilerden 25’i aktif pişmanlık kararlarından yararlanmak için müracaatta bulunup bu bahiste beyanlarda bulundu.

Firari olduğu gerekçesiyle evrakı ayrılan hata örgütünün bir yöneticisi hakkında ise yakalama buyruğu düzenlendi.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, kurucu ve yönetici olan kuşkulu Adnan Oktar elebaşılığındaki silahlı kabahat örgütünün biri firari 13 yöneticisi bulunduğu belirtildi.

Şüphelilerden 52’si hakkında da isimli denetim önlemleri uygulandı.

Toplamda 171’i tutuklu, 226 şüphelinin bulunduğu iddianamede, şüphelilerin cezalandırılması istenen kabahatler şöyle:

“Siyasal yahut askeri casusluk cürmüne teşebbüs etme, hata işlemek hedefiyle örgüt kurma ve yönetme, cürüm işlemek emeliyle kurulan örgüte üye olma, hata işlemek emeliyle kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme, cinsel istismar, cinsel akın, 6136 Sayılı Kanun’a muhalefet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, şantaj, eziyet, kişiyi hürriyetinden mahrum kılma, hatadan kaynaklanan mal varlığını bedellerini aklama, hakaret, 3628 Sayılı Mal Varlığı Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Gayret Kanunu’na muhalefet, şahıslar ortasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, dolandırıcılık, tehdit, şahsî dataların kaydedilmesi, taammüden öldürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme, 5607 Sayılı Kaçakçılık Kanunu’na muhalefet, resmi belgeyi bozmak, yok etmek yahut gizlemek, resmi dokümanda sahtecilik ve hatalıyı kayırmak.”

Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu