Akar’dan S-400 değerlendirmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 sisteminin teslimat sürecinin başlamasına ait, “Bugün üç uçak planlıydı. Planlı uçakların tamamı geldi ve bugünkü faaliyetler tamamlandı. Önümüzdeki günlerde bu süreç devam edecek.” tabirini kullandı.

Akar, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci küme materyallerinin gelişine ait soruları yanıtladı.

Türkiye’ye yönelik tehdit ve tehlikelere dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi:

“Uzun yıllardan beri uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi tedariki için çalışmalarımız sürmektedir. Bu mevzuda belirlediğimiz birtakım unsurlar var. Bu prensipler doğrultusunda Çin, Rusya, ABD ve Fransa ile görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmeler sonrasında gördük ki prensiplerimize en ahenk sağlayan ülke Rusya oldu. Bunun için de Nisan 2017’de bir kontrat imzalandı. O mukavele çerçevesinde çalışmalar sürdürüldü. Bugün sabah saatlerinden itibaren toplam üç uçak Mürted bölgesine inmek suretiyle kelam konusu sistemlerin kesimlerini taşımaya başladılar. Bu bir süreç. Önümüzdeki günlerde bu süreç devam edecek. Bu sürece bağlı olarak çalışmalarımızın tamamlanacağını, planlandığı formda gerçekleşeceğini görüyoruz. Planlı faaliyetlerimizde rastgele bir sorun görmüyoruz. Planlı faaliyetlerimize paralel olarak birebir vakitte işçimizin de hem suram hem işletim manasında eğitimleri de Türkiye’de, Rusya’da sürmektedir. Bu önümüzdeki günlerde de devam edecektir.”

Patriot tedariki

Bugün diğer bir uçağın gelip gelmeyeceği sorulan Akar, “Hayır. Bugün üç uçak planlıydı. Planlı uçakların tamamı geldi ve bugünkü faaliyetler tamamlandı. Önümüzdeki günlerde bu süreç devam edecek.” cevabını verdi.

Akar şunları kaydetti:

“Belirlediğimiz kriterler çerçevesinde tedarik faaliyetlerimizi başlattığımızı söylemiştim. Şu anda yeniden Patriot konusunda da görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu kriterlere ahenk sağlandığı sürece natürel ki muhtaçlığımız olan uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi olarak Patriotların tedarikini de kıymetlendiriyoruz. Bu hususta ilgili kurumlarımız, arkadaşlarımız çalışmalarını ağır bir formda sürdürmektedirler.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu