Alışan Lojistik, Balkanlar’daki etkinliğini artırdı

Avrupa’da geniş bir acente ağına sahip olduklarını belirten Alışan Lojistik İdare Şurası Lider Yardımcısı Damla Alışan, yurtdışı taşımalarında daha çok Orta Avrupa’nın öne çıktığını söyledi. Yüklü olarak Benelüks ülkeleri, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’ya sevkiyat gerçekleştirdiklerini açıklayan Alışan, öte yandan CIS ülkeleri ve Ortadoğu’ya yönelik lojistik hizmet verdiklerini, son yıllarda likit taşıma filosuyla Balkanlar’da ağır taşıma potansiyeli yakaladıklarını bildirdi.

Alışan Lojistik olarak sahip oldukları geniş yurtdışı acente ağı sayesinde günlük sevkiyatlarla Avrupa ülkelerine ithalat ve ihracat taşımaları gerçekleştirdiklerini açıklayan Damla Alışan; Avrupa, Ortadoğu ve CIS ülkelerine öz mal yahut tedarik araçlarla hizmet verdikleri, taşımalarının yaklaşık yüzde 40’ını yurtdışı operasyonlarının oluşturduğu bilgisini verdi.

2018 yılını yüzde 40 büyümeyle tamamladı

Sektörde 34 yıllık bir geçmişe sahip olduklarını belirten Damla Alışan, sahip oldukları güçlü araç filosu ve ekipman donanımı, Ar-Ge kümesi, yurt içi ve dışına yayılmış hizmet ağı, yüksek kapasiteli depo ve antrepolar, müşterilerinin lojistik gereksinimlerine global ölçekte tahliller getirdiklerini, müşterilerin gereksinimlerine farklı otomasyonlarla karşılık verdiklerini kaydetti.

Hedeflerini gerçekleştirdikleri 2018’i, yaklaşık yüzde 40 büyüme ile tamamladıklarını açıklayan Alışan, “Global pazar gereksinimleri doğrultusunda yapılanmamızı aktüel tutarak alanında uzman grubumuzla müşterilerimizin gereksinim duyduğu tüm kanalları en pratik tahlillerle sunmaya devam ettik. Bu süreçte milletlerarası nakliyecilik, yurtiçi dağıtım, depo antrepo operasyonları, likit ve güç lojistiği, intermodal nakliyecilik operasyonları ile bunlara bağlı katma kıymetli hizmetler ürettik. Entegre lojistik hizmetleri alanındaki pozisyonumuzu koruduk” diye konuştu.

Tüm iş süreçlerini dijitalleştirecek

Alışan Lojistik olarak tehlikeli unsur lojistiğiyle ilgili bilgi, deneyim ve kapasite manasında Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olduklarını aktaran Damla Alışan, bu alandaki çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini vurguladı.

Endüstri 4.0 ile birlikte Sanayi 5.0’a giden yolda, Ar-Ge ve inovasyon kavramlarının tüm şirket çalışanlarına benimsetilebilmesiyle gerçekleşebileceği inancında olduklarını söyleyen Alışan, şöyle konuştu: “Biz ‘İnovasyon geleceğe taşır’ mottosuyla yola çıkarak Ar-Ge merkezimizi hayata geçirdik. Ar-Ge çalışmaları kapsamında firmamızın sahip olduğu inovatif yaklaşım ile tüm iş süreçlerimizi dijitalleştirmek ve eş vakitli olarak müşterilerimize yaşattığımız tecrübeleri ve mobilleştirme imkanlarını geliştirmek, öncelik verdiğimiz mevzuların başında geliyor. 2018’de intermodal nakliyecilik sistemini etkin olarak kullanmakla birlikte, müşterilerimize en süratli ve en az maliyetli yollarla lojistik servis sağlayabilmek ismine intermodal sistemimizi geliştirdik.”

Araç filosunu büyütme ve gençleştirme çalışmaları sürüyor

Toplam 265 bin palet depolama kapasitesiyle Marmara, Trakya, Ege ve Çukurova ile birlikte tüm İç Anadolu Bölgesi’ne hizmet verdiklerini açıklayan Damla Alışan, bilhassa tehlikeli unsur lojistiği ve kimyasallarla ilgili bölümde öncü pozisyonda bulunduklarını söz etti.

Kimya bölümünün en değerli başlıklardan olan tehlikeli kimyasalların elleçlenmesi, taşınması ve depolanması konusunda çok önemli bir uzmanlığa, güçlü bir altyapıya ve başarılı bir çalışma modeline sahip olduklarını kaydeden Alışan, 450 adet araçtan oluşan öz mal araç filolarını muhtaçlıklar doğrultusunda nizamlı olarak büyütme ve gençleştirme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Başa dön tuşu