ATO’dan vergi indirimlerinde müddet uzatım talebi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, 30 Haziran’da sona erecek beyaz eşya, mobilya ve otomotivdeki vergi indirimleri mühletinin uzatılmasını talep etti.

Baran, yazılı açıklamasında, kelam konusu eser kümelerinde KDV ile ÖTV indirimlerinin makul müddetle uzatılmasının ticaret, üretim ve istihdam kapasitesinin korunması açısından kıymetli olduğunu tabir etti.

Vergi indirimlerine ait müddetin 30 Haziran’da sona ereceğini anımsatan Baran, şunları kaydetti:

“KDV ve ÖTV indirimleriyle devlet gerçek kesimin yanında olduğunu gösterdi. İndirimler dallara ve tüketicilere yarar sağladı. Yaz aylarının, indirimde olan eserlerin satışlarının arttığı aylar olması nedeniyle KDV ve ÖTV indirimlerinin devam etmesi, üretici için de tüketici için de değerlidir. İndirimlerin devamı, üretim kapasitesini koruyacağı üzere tüketicinin gereksinimini karşılamasıyla ticareti canlandıracak ve istihdam artışı devam edecek. Vergi indirimlerinin mühletinin uzatılması üretime de tüketime de yarar sağlar.”

Baran, gayri safi ulusal hasılada yaşanan daralmanın aşılması ve ivmenin bir an evvel büyümeye dönmesi için de mühlet uzamının faydalı olacağına dikkati çekti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu