İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu görevi devraldı

İstanbul Vilayet Seçim Şurasından mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane’ye gelen Ekrem İmamoğlu, vazifesi evvelki liderden aldı.

İmamoğlu, Çağlayan’daki Vilayet Seçim Heyeti’nden mazbatasını aldıktan sonra beraberindeki heyetle Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasına geldi.

Burada kalabalık tarafından karşılanan İmamoğlu, eşi Dilek, büyük oğlu Mehmet Selim İmamoğlu ve CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, Muharrem Erkek ve birtakım milletvekilleriyle birlikte başkanlık makamına geçti. Burada devir-teslim merasimi gerçekleşti.

İstanbul Valisi ve İBB Lider Vekili Ali Yerlikaya, 7 Mayıs’tan bu yana vekaleten ifa ettiği misyonu Ekrem İmamoğlu’na devrettiğini belirterek, “Kendisini tebrik ediyor, muvaffakiyetler diliyorum. Allah iyi uğurlu etsin. Bu mühlet içerisinde birlikte çalıştığımız, Büyükşehir Belediyesi ailesine, tüm İstanbullu hemşehrilerime teşekkür ediyorum.” diyerek, başkanlık mührünü İmamoğlu’na verdi.

Ekrem İmamoğlu ise, “Elbetteki bu türlü kadim bir kentin belediye başkanlığı yapmanın kutsallığını herkes biliyor, hissediyor lakin bunu şu anda en fazla hisseden benim diye düşünüyorum. Allah, mahcup etmesin. Umuyorum, bu kente, tarihine, maneviyatına, bütün geçmişten bugüne her şeyine sahip çıkacak, doğruları yapmaya çalışacak, yanlışlardan sakınacak bir idare anlayışını ortaya koymayı diliyorum, istiyorum. Bu bir gayret periyodu, Türkiye’nin en büyük kenti, Avrupa’nın en büyük kenti İstanbul’umuza daima birlikte hizmet etme karakteriyle hareket edeceğime herkesin huzurunda elbetteki kelam veriyorum.” halinde konuştu.

Mazbatasını aldı

İstanbul’da 23 Haziran’da yenilenen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde geçerli oyların yüzde 54,21’ine denk gelen 4 milyon 741 bin 868 oy alan İmamoğlu, mazbatasını almak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

Adliyeye eşi Dilek imamoğlu, CHP Genel Lider Yardımcıları Muharrem Erkek ve Seyit Torun, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, YETERLİ Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu ile kimi milletvekili ve partililerle protokol kapısından giren Ekrem İmamoğlu, Vilayet Seçim Konseyi Başkanlığı’na giriş yaptı.

Mazbatayı Vilayet Seçim Şurası Lideri Öner’den alan İmamoğlu, burada yaptığı açıklamada, seçimin İstanbul’a güzel olmasını dileyerek, “İstanbul’umuz Türkiye’mizin lokomotif kenti, umarım en yanlışsız işleri yapacağımız 5 yılı daima birlikte yaşarız.” dedi.

Seçim süreci boyunca Vilayet Seçim Şurası Lideri, müdürü, siyasi parti temsilcileri ile ilçe seçim şuralarında misyon yapanlara teşekkür eden İmamoğlu, “Demokrasinin teminatı olan sandıklardan çıkan neticeyi en sağlıklı tutanaklara dönüştürüp milletimizin iradesinin sonuca kavuşmasında büyük katkı sunan herkese, her demokrasi neferine yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Çoğunluğu bayan olan bir heyetin imzasıyla mazbatayı alacağına işaret eden İmamoğlu, “Bu tıpkı vakitte bize kamu idaresinde, yapacağımız misyonlarda cinsiyet eşitliği ismine bayanların varlığı ismine, bayanların toplumdaki yeri ismine da kıymetli bir bildiridir. Bu iletisi da İstanbul’un şehremini olarak taşımaktan onur duyacağım ve bu hususta gerekeni yapacağımı şimdiden birinci günün birinci bildirisi olarak paylaşmak isterim.” diye konuştu.

Başa dön tuşu