Bayram tatilinin ekonomik büyüklüğü 10 milyar TL’yi aştı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İdare Konseyi Lideri Firuz Bağlıkaya, Ramazan Bayramı tatilinin turizm açısından nasıl geçtiğine ait Ramazan Bayramı’ndan öncesindeki beklentilerinin üzerinde bir turizm hareketliliğinin yaşandığını belirtti.

İç turizm açısından döneme başlarken hoş bir hareketliliğin görüldüğünü tabir eden Bağlıkaya, şunları kaydetti:

“Bayram öncesinde 10 milyar TL’lik ekonomik büyüklük öngörmüştük, bunun aşıldığını görüyoruz. İç turizm açısından son derece umut verici, hoş bir dönem başladı. Bu sayı bir rekor. Bundan evvelki devirlere bakıldığı vakit en yüksek seyahat oranı da bu bayramda gerçekleşti.

Tatilin evvelce açıklanmasının çok olumlu tesiri oldu. Bundan sonraki bayramlarda da şayet tatil birleştirilmesi kelam hususuysa yeteri kadar evvelden birleştirilmesinin iç turizm hareketine müspet yansıyacağını düşünüyoruz. Talebimiz bu tarafta.”

“Türkiye 2019’da rekor bir yıl yaşayacak”

Bağlıkaya, iç turizm olarak bakıldığında en çok Ege Bölgesi ve Antalya olduğunu vurgulayarak, kelam konusu destinasyonlarda otel doluluklarının hayli yüksek olduğunu söyledi.

İstanbul’un da bayram devrinde değerli turist girdisi sağladığını ve otellerin değerli bir kısmının yüksek doluluklar yaşadığını aktaran Bağlıkaya, “Anadolu’da yüklü olarak akraba ziyaretleri yaşandı. Karadeniz Bölgesi, Güneydoğu Anadolu ve Kapadokya’daki otellerimizde yüksek doluluk görüldü.” dedi.

Bağlıkaya, yerli turistin yurt dışı tıp talebinin, yaz tatilinin başlangıcında olunması münasebetiyle yurt içi cinslere nazaran daha düşük olduğunu belirterek, “Yurt dışı çeşitlerinde vizesiz Balkan çeşitleri, Yunanistan’daki adalar tercih edilen cinsler ortasında yer aldı.” diye konuştu.

Bazı tatil bölgelerinde çok talepten ötürü trafik sıkışıklıklarının yaşandığını belirten Bağlıkaya, “Yaz dönemi için yurt dışındaki talep motamot devam ediyor. Yurt içi talebi de hareketli başladı. Türkiye 2019’da da rekor bir yıl yaşayacak. Şimdiden gözüküyor, inşallah bir aksilik olmadan bu formda tamamlayacağız.” formunda konuştu.

Kurban Bayramı’ndaki yoğunluğun gelişi Ramazan Bayramı’ndan aşikâr oluyor

Bağlıkaya, yıl sonu turizm maksatlarına de değinerek, şunları kaydetti:

“Dünya turizminin yüzde 6-7 büyüdüğü, Akdeniz çanağındaki turizmin yüzde 10 civarında büyüdüğü ortamda Türkiye daima yüzde 20’li büyüme sayılarını amaç koyuyor. Ben Avrupa ortalamasının da Akdeniz çanağı ortalamasının da çok üstünde büyüme ile yılı kapatacağımızı düşünüyorum.”

Ramazan Bayramı’ndaki turizm yoğunluğunun Kurban Bayramı yoğunluğunun habercisi olduğunu belirten Bağlıkaya, tatil birleştirmeleri evvelden ilan edilirse Kurban Bayramı’nda da çok önemli bir iç turizm hareketinin yaşanacağını lisana getirdi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu