Bebeciler ihracat rotasını Polonya’ya çevirdi

BURSA (DÜNYA) -Ticaret Bakanlığı’nın dayanaklarıyla bölüme yönelik 2 farklı Memleketler arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi’ni (UR-GE) yürüten Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), şimdiye kadar ABD, Afrika, İran, Kırgızistan ve Kazakistan üzere değerli pazarlarda kesimin açılımına öncülük etti. ‘Juniokids’ kurumsal markası ile faaliyetlerini sürdüren bebe ve çocuk konfeksiyonu dalının 11. yurt dışı programı ise Avrupa Birliği’nin en dinamik ve en süratli büyüyen ülkelerinden Polonya oldu. Bursalı 60’ı aşkın firmadan yaklaşık 130 iş insanı, Polonya’nın başşehri Varşova’da B2B tertibi gerçekleştirdi.

“Polonya, Avrupa için geçiş kapısı”

BTSO İdare Heyeti Lider Yardımcısı İsmail Kuş, BTSO olarak bebe ve çocuk konfeksiyonu firmalarının ihracatçı kimliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. BTSO olarak 1 ay evvel Dokumacılık ve Giysilik Kumaş UR-GE Projesi üyelerini Lodz kentinde Polonyalı firmalarla buluşturduklarını hatırlatan İsmail Kuş, “Üretim noktasında Türkiye’nin en değerli merkezi olan Bursa’nın ihracatta yeni başarılara imza atmasını istiyoruz. Bebe ve çocuk konfeksiyonunda Bursa’mızın üretim deneyimi üst noktada. Bizler de geniş bir iştirakle B2B tertibi gerçekleştirdik. Polonya, Avrupa’nın geçiş kapısı pozisyonunda. Bursa için de bu pazardan üst seviyede faydalanmalıyız” dedi.

“Avrupa’ya Bursa eserlerini satmak istiyoruz”

Bebe Çocuk Konfeksiyon Bölümü Endüstrici ve İş Adamları Derneği (BEKSİAD) Lideri Ömer Yıldız, BTSO öncülüğünde Ticaret Bakanlığı dayanaklarıyla düzenlenen B2B tertibinin bölüm için büyük değer taşıdığını söz etti. Bölümün uzun yıllardır Polonya pazarı üzerinden Avrupa’ya açılmayı hedeflediğini söz eden Yıldız, “Polonya ile Bursa ortasında yeni ticaret köprülerinin kurulmasını istiyoruz. Bölümümüz Avrupa’yı çok önemsiyor” tabirlerini kullandı.

“İhracattan öbür dermanımız yok”

BTSO Heyet Lideri ve Meclis Üyesi Mesut Okyay, Polonya’nın Avrupa’nın en değeri lojistik merkezi pozisyonunda olduğunu lisana getirerek, “Polonya, Avrupa’ya açılmak için gerçek bir nokta. Kesimimizin istikrarlı büyümesi için ihracat kanallarımızı kesinlikle farklı ülkeler üzerinde daha fazla güçlendirmek zorundayız” halinde konuştu.

“Polonya’daki fırsatları kaçırmayın”

Varşova programı kapsamında Wolka Kosowska toptancı bölgesinde incelemelerde bulunan UR-GE projesi üyeleri ayrıyeten Varşova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Attila Gökhan Kızılarslan ile bir ortaya geldi. Bursalı firmalara Polonya iktisadı ve dal hakkında bilgiler de veren Kızılarslan, “Önemli olan suyun şiddeti değil, suyun sürekliliğidir. UR-GE firmalarımız kesinlikle Polonya’da yer almalı. Zira Polonya gelişmekte olan ülke. Gerçek gelirleri süratle artıyor. Bu artan yeni gelirler birebir vakitte yeni talepler demek. Bunu karşılayacak olan ülke ise Türkiye’dir. BTSO’yu tertipten ötürü tebrik ediyorum. Her vakit firmalarımızın yanındayız” dedi.

Başa dön tuşu