Tesla’dan otomobil piyasasını canlandıracak adım

ABD araba piyasasında düşen talep sonrası otomotiv devi Tesla, piyasayı yine harekete geçirmeyi başarmış gözüküyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere nazaran, elektrikli araç piyasasının en kıymetli aktörü pozisyonunda bulunan Tesla, durağan seyreden araba piyasasının öteki oyuncularını köşeye sıkıştırarak piyasayı canlandırıyor.

Alıcıların satın alma kararlarını etkiliyor

The Wall Street Journal’dan Nora Eckert ve Mike Colias’ın haberine nazaran, elektrikli araç üreticisi Tesla, yaptığı fiyat İndirimleriyle araba piyasasını tekrar canlandırıyor. Elektrikli araç üreticisinin bu ani hareketinin rakiplerin, baskı altına aldığı gözleniyor.

Tesla’nın ABD’de ürettiği en tanınan modellerindeki son fiyat indirimleri araba piyasasının tümünün işine yarıyor gözüküyor. Yaptığı indirimlerle rakipleri üzerinde baskı yaratan Tesla, yeni ve kullanılmış otomobil alıcılarının satın alma kararlarını da etkiliyor.

Elon Musk önderliğindeki araba üreticisinin en son indiriminin, bu ayın başlarında en çok satan modellerden biri olan ‘Model Y’nin birtakım versiyonlarında gerçekleştiği görülüyor. Yüzde 20’ye varan oranlardaki indirimin, birçok alıcının tercihlerini yine gözden geçirmesine neden olduğu görülüyor. Yeni Tesla alıcılardan biri olan Stanly Tran, Tesla’nın yeni fiyatlarını görünce “Mümkün değil” diyerek şaşırdığını ve bu fırsatı pahalandırmak istediğini itiraf ediyor.

Bazıları, indirim atağının azalan talebe karşılık olarak yapıldığını öne sürüyor. Başkaları ise bunu Tesla’nın güçlü işletme kâr marjlarından kimilerini feda ederek rakiplerini sıkıştırma atağı olarak görüyor.
Yatırımcılar ve analistler farklı düşünüyor

Tesla’nın fiyat indirimleri yatırımcılardan ve Wall Street analistlerinden ise karışık yansılar alıyor. Kimileri, indirim atılımının azalan talebe karşılık olarak yapıldığını öne sürüyor. Öbürleri ise bunu Tesla’nın güçlü işletme kâr marjlarından kimilerini feda ederek rakiplerini sıkıştırma atağı olarak görüyor. Tesla’nın, birçok modelinde yaptığı indirimlerle alıcıları 7.500 dolarlık federal vergiden de kurtarması değerli bir nokta olarak öne çıkıyor.

Analistlere nazaran net olan şey ise düşük Tesla fiyatlarının birtakım rakiplerin EV’lerinin (Electric Vehicle – Elektrikli Araç) fiyatlarını aşağı çekmeye zorladığı. Tekrar de başka elektrikli araç üreticileri yeni modeller sunarak yatırımcıları ve alıcıları gerçek bir Tesla alternatifi olduklarına ikna etmeye çalışsa da Tesla’nın indirimleri sonrası alıcıların büyük çoğunluğunun Tesla’ya yöneldikleri görülüyor.

Faiz oranları

Elon Musk ise Tesla’nın fiyatları düşürme münasebetini artan faiz oranlarının, otomobilleri daha ucuz hale getirerek tüketici talebini zedeleme tehlikesi biçiminde açıklıyor. Musk, attığı tweet’te, “Fed’in faiz oranı artışları, otomobilleri tüketiciler için daha değerli hale getiriyor ve otomotiv şirketleri için zorluk düzeyini artırıyor” diyor.

Bank of America Analisti John Murphy ise şimdi Tesla’nın MESKEN ölçeğine sahip olmayan klasik araba üreticilerinin elektrikli modellerinde zayıf kar marjlarına sahip olduğunu yahut para kaybettiğini söylüyor. Murphy, Tesla’nın fiyat indirimlerinin muhtemelen araba şirketlerini MESKEN maliyetlerini daha da düşürmeleri için baskı altına alacağını ve nihayetinde bir fiyat savaşına yol açacağını söz ediyor.

Ford ve GM geride kaldı

Bir Ford sözcüsü, şirketin geçen yıl rekor Mach-E satışları kaydettiğini ve elektrikli araç serisine güçlü bir talep olduğunu söylüyor. Şirket, rekabetçi kalabilmek için pazarı izlemeye devam ettiğini belirtiyor.

GM İdare Heyeti Lideri Mary Barra ve Ford İdare Konseyi Lideri Jim Farley, ABD’de en yüksek sayılara ulaşan KONUT satıcısı pozisyonunda bulunan Tesla’yı devirme amaçlarını olduğunu ilan etmiş olsalar da şimdilik çok geride kaldıkları gözüküyor. Araştırma şirketi Motor Intelligence’ın satış bilgilerine ve iddialarına nazaran Tesla’nın satışları, 2022’de ABD’deki toplam MESKEN satışlarının yaklaşık yüzde 65’ini oluşturuyor. Tıpkı devirde Ford satışları piyasanın yüzde 7,6’sına karşılık gelirken GM’nin satışları da piyasanın yalnızca yüzde 3,5’ini oluşturabiliyor.

Araştırma sitesi Edmunds, Tesla’yı araştıran araba alıcılarının sayısının Ocak ayı başındaki fiyat indiriminin akabinde arttığını söylüyor. Model Y’nin, 15 Ocak’ta sona eren hafta boyunca Edmunds’un web sitesinde en çok araştırılan ikinci araç olduğu gözüküyor. Model Y’nin bir evvelki haftaya ilişkin sırasının 70.’lik olduğu düşünülürse, yapılan indirimlerin büyük bir talep yarattığı açıkça görülüyor.

Yeni araç fiyatlarının düşmesinin, kullanılmış araba fiyatlarını da olumlu etkilediği ve ABD araba piyasasına bir canlılık getirdiği anlaşılıyor.

Başa dön tuşu