iPhone’un tasarımcısı Apple’a veda ediyor

Apple’nin iPhone, iMac ve iPod üzere birçok eserlerinin dizaynlarında imzası bulunan dizayncı Jony Ive, 27 yıldır çalıştığı Apple’dan ayrılma kararı aldı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine nazaran, Apple’nin birçok eserinin dizayncısı olan ve şirketin kurucusu Steve Jobs ile uzun yıllar birlikte çalışan Jony Ive, kendi şirketini kurmak gayesiyle 27 yıllık Apple mesleğine yıl sonunda son verecek.

Ive’nin imzasının bulunduğu Apple eserleri ortasında 1998 yılında tanıtılan iMac, 2001 yılında tanıtılan iPod, 2007 tanıtılan iPhone, 2008 yılında tanıtılan MacBook Air, 2010 yılında tanıtılan iPad, 2015 yılında tanıtılan Apple Watch, 2016 yılında tanıtılan AirPods eserleri bulunuyor.

Apple’nin işvereni Tim Cook, Ive’nin Apple’daki rolünün yadsınamayacak derecede kıymetli olduğunu belirtti.

“Steve Jobs’un ruh eşi”

Apple’nin finansal açıdan ıstırap yaşadığı 1996 yılında şirketin tasarım stüdyosunun şefi vazifesine getirilen Jony Ive, oluşturduğu eser dizaynlarıyla şirketin büyümesinde faal rol oynadı.

Apple kurucusu Steve Jobs’un “Apple’daki ruh eşim” olarak tanımladığı Ive, 30 yıla yaklaşan Apple mesleğinde sayısız proje gerçekleştirmenin ve kalıcı eserler ortaya koymanın memnunluğunu yaşadığını belirterek, Apple’da bir tasarım kültürü oluşturmaktan gurur duyduğunu tabir etti.

Ive’nin yeni kuracağı tasarım şirketi “LoveFrom”un birinci müşterisi Apple olacak. Şirketin Kaliforniya merkezli olması ve giyilebilir teknolojilere odaklanması bekleniyor.

Steve Jobs’un vefatı sonrası dizayncı Ive’nin şirketin idaresinde ön plana çıkacağı spekülasyonları gündeme gelse de bu durum gerçekleşmemişti.

Kaynak: AA

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu