BEBKA’dan uygulamalı temiz üretim denetimi

BURSA (DÜNYA) – Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülmekte olan “Sürdürülebilir Üretime Geçiş Sonuç Odaklı Programı” kapsamında planlanan eğitim programı “Ulusal Pak Üretim Merkezi” misyonunu yürüten TÜBİTAK-MAM Etraf ve Pak Üretim Enstitüsü (ÇTÜE) işbirliğiyle Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası mesken sahipliğinde yapıldı. İki günlük Uygulamalı Pak Üretim Kontrolü Eğitimi’nde, bölgedeki üretim faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel tesirlerin azaltılması, kaynak verimliliğin arttırılması yoluyla etraf dostu üretime geçiş mevzuları ele alındı.

İmalat sanayi firmalarında atık oluşumu ile su tüketimini azaltmaya ve kaynak verimliliğini arttırmaya yönelik pak üretim uygulamalarının geliştirilmesinin hedeflendiği, Ulusal Pak Üretim Merkezi (UTÜM) uzmanlarının verdiği eğitime işletmelerin etraf yöneticileri ile üretim sorumlularının katıldı. Eğitim kapsamında “Kaynak Verimliliği ve Pak Üretim” ve “Temiz Üretim Denetimi” sunumları ile kavramlar hakkında bilgilendirme yapılarak Pak Üretim Kontrolü kademeleri ve işletmelere ne üzere yararlar sağladığı örneklerle açıklandı.
İkinci etapta tesis gezisi sonrasında iştirakçiler ziyaret edilen tesis için pak üretim imkanlarını belirleyerek önceliklendirdikleri hususlarda teklifler geliştirdi.

BEBKA’dan yapılan açıklamada, Ocak ayında Eskişehir’de başlatılan Uygulamalı Pak Üretim Kontrolü Eğitimlerine, önümüzdeki aylarda Bursa’da devam edileceği belirtildi.

Başa dön tuşu