Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni zırhlı araç

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterine yeni bir zırhlı araç katıldı. Türk savunma endüstrisinin önde gelen zırhlı kara aracı üreticilerin BMC tarafından üretilen çok gayeli zırhlı araç Vuran, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı uyumunda güvenlik güçlerinin muhtaçlık duyduğu silah, araç ve gereçlerin teminine yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Envantere katılan yeni eserlerle güvenlik güçlerinin operasyonel kabiliyetleri artırılırken, yeni tehditlere karşılık verebilecek eser ve tahliller kullanıma sunuluyor.

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi ile güvenlik güçlerine teknolojinin sunduğu imkanlarla güvenlik düzeyi, hareket ve hareket kabiliyeti artırılmış yeni zırhlı kara araçları temin ediliyor. Bunun için de var olan araçların gelişmiş versiyonları ya da yeni geliştirilen araçlar sağlanıyor.

Proje kapsamında, yakın vakitte BMC tarafından geliştirilen Vuran araçlarının teslimatına da başlandı. Vuran araçlarının birinci 20 adedi Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi.

Vuran araçları TSK envanterinde birinci kere yerini alırken, güvenlik güçlerinin kullanımına yeni bir zırhlı katılmış oldu.

Araçlar, terörizmle uğraş ve hudut misyonları kapsamında, hassas nokta yahut tesis müdafaa, karakollar ortası devriye, konvoy müdafaası, bölge, nokta ve yol keşfi, fiziki hudut emniyetinin sağlanması misyonlarında kullanılacak.

ASELSAN silahını taşıyacak

Vuran, yüksek balistik, mayın ve el imali patlayıcı muhafazasına sahip bulunuyor.

Araçlar, güçlü motor ve aktarma organlarıyla muharebe yüklü yükte yüksek hareket kabiliyetiyle vazife yapabiliyor.

Araçlara çeşitli vazifeleri icra edebilmek maksadıyla farklı ekipmanların entegrasyonu sağlanabiliyor.

9 işçi taşıyabilen Vuran, saatte 110 kilometre sürate ulaşabiliyor.

Vuran, yüzde 60 dik eğim tırmanma, yüzde 30 yan eğim ve 80 santimetre sudan geçebilme özelliklerine sahip bulunuyor.

Araçlarda, uzaktan komutalı silah sistemi, merkezi lastik şişirme sistemi, patlak sarfiyat, yangın söndürme sistemi, iklimlendirme donanımı yer alıyor.

Araçlara entegre edilen ASELSAN’ın Sarp Silah Sistemi’ne 7,62 milimetre makineli tüfek, 12,7 milimetre uçaksavar yahut 40 milimetre bomba atar takılabiliyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu