Bekaroğlu: 2023’te kişi başı gelir hedefi 25 bin dolardı

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, AK Parti’nin 17 yılın sonunda, kendisinin ortaya koyduğu ekonomik gayelerin çok gerisinde olduğunu belirterek, “2023’te kişi başına geliri 25 bin dolara ulaştırmayı hedefliyorlardı. On Birinci Kalkınma Planı’nda ise kişi başına ulusal gelir 12 bin 484 dolar olarak bildiriliyor.” dedi.

Bekaroğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, TBMM’nin 2019 yılında neredeyse hiç çalışmadığını savundu. 

On Birinci Kalkınma Planı’nın da ortalarında bulunduğu kimi düzenlemelerin kısa bir çalışma takvimine sıkıştırıldığını söz eden Bekaroğlu, AK Parti’nin iktidara geldiği günden bu yana 2023 amaçlarını saydığını lakin kelam konusu planda amaçların çok gerilediğini belirtti.

CHP’li Bekaroğlu, şunları kaydetti:

“Komisyonda pazartesi gününden itibaren Kalkınma Planı görüşülecek. Sanırım Perşembe günü Genel Heyete gelecek. 2023’te kişi başına geliri 25 bin dolara ulaştırmayı hedefliyorlardı. 500 milyar dolar ihracat amacı vardı. On Birinci Kalkınma Planı’nda ise kişi başına ulusal gelir 12 bin 484 dolar olarak bildiriliyor. Bırakın 2023 maksatlarını, Onuncu Kalkınma Planı gayesi olan 15 bin 996 doların da altında 2023 gayesi belirlenmiş. AK Parti, 17 yılın sonunda, kendisinin ortaya koyduğu ekonomik hedeflerin çok çok gerisinde. Niçin bu türlü oldu? Petrol çıkarmadıysanız, gökten yağmamışsa, akşamdan sabaha ağaçlar altın olmuyorsa, özgür piyasa iktisadının gereklerini yapacaksınız ki bu gayeler gerçekleşsin. Dünyada işler düzgün gidiyor. Dolar her yerde düşüyor, Türkiye’de yükseliyor. Zira Cumhurbaşkanı kurallara uymadan Merkez Bankası Lideri’ni vazifeden aldı.”

Bekaroğlu, “ekonomik maksatların, Meclis devre dışı bırakıldığı ve demokrasi yok sayıldığı için gerçekleşmediğini” de ileri sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Meclis’i görmezden geldiklerini” belirttiği bir mektup gönderdiğini bildiren Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Varlık Fonu’na ait sorular yönelttiğini anlattı.

Oktay’ın karşılığında, Fon’un mevzuatında yer alan bir paragrafa yer verdiğini tabir eden Bekaroğlu, bu yanıtın, milletvekillerini ve Meclisi yok saymak manasını taşıdığını sav etti. CHP’li Bekaroğlu, “Sayın Fuat Oktay’a hatırlatırım; bu Meclis Kurtuluş Savaşı’nda kurulmuştur. Bu millet bu Meclisten asla vazgeçmez. Millet bunlara had bildirmeye başladı. Milleti küçük görmenin bedelini son seçimde ödediler. Sayın Fuat Oktay kendini hala bürokrasinin zirvesinde görüyor, milletvekiline had bildiriyor. Kenan Cihan de bu türlü davranıyor. Fuat Oktay da bu türlü davranıyor Kenan Cihan üzere. Bakalım seçilmiş Cumhurbaşkanı, mektubuma ne karşılık verecek?” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu