Biyoteknolojide stratejik ortaklık

Abdi İbrahim’den yapılan açıklamaya nazaran, ilaç firması Abdi İbrahim, İzlandalı ilaç firması Alvotech ile biyoteknolojik eserlerin Türkiye’de üretilmesi ve piyasaya sunulması kapsamında stratejik iştirak muahedesi yaptı.

Söz konusu mutabakatın imza merasimi, Abdi İbrahim İdare Şurası Lideri Nezih Barut, Abdi İbrahim Üst Yöneticisi (CEO) Süha Taşpolatoğlu ve Alvotech İdare Şurası Lideri Robert Wessman’ın iştirakiyle Abdi İbrahim Tower’da gerçekleştirildi.

Anlaşma kapsamında, Abdi İbrahim, birinci etapta romatoloji, immünoloji, dermatoloji ve gastroenteroloji alanındaki tedavilerde kritik yeri olan biyoteknolojik eserleri ileri teknolojiye sahip AbdiBio tesisinde üreterek sıhhat bölümüne sunmaya başlayacak. İlerleyen devirlerde bu stratejik iş birliğine yeni eserlerin eklenmesi de planlanıyor.

Alvotech’in İsviçre ve Almanya’da Ar-Ge ve klinik çalışma idare merkezleri, İzlanda merkezli üretim tesisleri ve ABD’de fikri mülkiyet ve mevzuat ahenk merkezi bulunuyor.

Küresel pazarlar için yüksek kalite biyoteknolojik eserlerin geliştirilmesi ve üretilmesine odaklanan Alvotech, İzlanda’nın Reykjavik bölgesinde bulunan yeni biyoteknolojik üretim tesislerinde üretilen geniş bir eser gamına sahip bulunuyor.

Hücre çizgisi geliştirmeden üretime kadar tüm kıymet zinciri boyunca biyoteknolojik eser yaratma konusunda uzman olan Alvotech ile Abdi İbrahim ortasındaki stratejik iştirak, neredeyse tamamı ithal olan biyoteknolojik eserlerin Türkiye’de üretilmesi ve ülkeye teknoloji transferi konusunda değerli bir adım olma niteliği taşıyor.

“Türkiye’yi üretim üssü haline getirmeyi hedefliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Abdi İbrahim İdare Heyeti Lideri Nezih Barut, dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranının yüzde 20’lere ulaştığını hatırlatarak, biyoteknolojik ilaçların yükünün tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de artmaya devam ettiğini vurguladı.

Abdi İbrahim’in 107 yıldır ilaç kesiminde faaliyet gösterdiğini belirten Barut, düzgünleştirme tutkusuyla Türkiye iktisadına ve ilaç dalına ileri teknoloji yatırımlarla güçlü katkılarda bulunduklarını kaydetti.

Barut, biyoteknoloji alanındaki yatırımlarıyla da öncü rolllerini sürdürdüklerini belirterek, biyoteknolojiyi stratejik önceliklerinden birisi olarak belirlediklerinin altını çizdi.

Bu alana odaklanmalarının gerisindeki etkenlere değinen Barut, şunları kaydetti:

“Türkiye ilaç pazarında ithal eserlerin yüzde 33’ünü biyoteknolojik ilaçlar oluşturuyor. Pazarda bulunan biyoteknolojik eserlerin tamamına yakını ithal. Abdi İbrahim olarak, büsbütün ithalata dayalı bir biyoteknolojik ilaç tedarik modelinin ülkemiz açısından sürdürülebilir olmadığını düşünüyoruz. Yatırımlarımızı bu şuurla gerçekleştiriyoruz.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı biyoteknoloji tesislerinden birini hayata geçirirken ithalatına bağımlı olduğumuz bu kıymetli eserlerin ülkemizde geliştirilmesi ve üretilmesini hedefledik. Türkiye’yi üretim üssü haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede hem hastaların bu ilaçlara erişiminin artacağına hem de dış ticaret açığında gerçekleşecek düşüşle ülke iktisadına kıymet katacağımıza inanıyoruz.”

“Anlaşmayı ilerleyen periyotlarda farklı yenilikçi eserlerle genişletmeyi planlıyoruz”

Nezih Barut, Abdi İbrahim’in ilaçta yerlileşme atılımının en büyük destekçisi olduğunu belirterek, “Biyoteknolojik eserler için stratejik iştirak yaptığımız Alvotech’in eserlerini bu mutabakatla tesislerimizde üreteceğiz. Muahede çerçevesinde romatoloji, immünoloji, dermatoloji ve gastroenteroloji alanındaki biyoteknolojik eserlere yönelik teknoloji transferi çalışmalarımız başlayacak. İki şirket ortasındaki bu muahedenin, uzun vadeli iş birliğimizin birinci adımı olduğuna inanıyor, muahedeyi ilerleyen periyotlarda farklı yenilikçi eserlerle genişletmeyi planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Alvotech İdare Konseyi Lideri Robert Wessman da Abdi İbrahim ile stratejik iş birliğine başlamış olmaktan gurur duyduklarını belirterek, “Alvotech’in katma kıymeti yüksek biyobenzer eser portföyünün, Abdi İbrahim’in üstün pazar tecrübesi ve lokal üretim kapasitesiyle bir ortaya gelmesiyle birlikte Türkiye’deki hastalar için yarar sağlayarak yüksek kalitede biyobenzer eserlere erişimi artıracağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu