Bursa Ev Tekstili Birlik Platformu ilk toplantısını gerçekleştirdi

BURSA (DÜNYA) – Bursa’nın mesken dokuması dalında 8,5 dolarlık kilogram başı ortalama ihracat sayısı üzere kıymetli bir muvaffakiyete ulaştığına dikkat çeken Platform Sözcüsü Ufuk Ocak, “Bu kadar kıymetli işleri başaran bir kentin tüm platformlarda daha güçlü bir biçimde temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda mesleğine ve dalına sahip çıkmak ve Bursa’nın gücünü, potansiyelini, birlik ve beraberliğini hissettiren tüm platform üyesi dostlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Türkiye Konut Dokuması Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) çatısı altında gerçekleştirilen çalışmalara da değinen Ocak, “Sektörümüzün güçlü olduğu başka şehirlerimizle dayanışma ve işbirliğinde içindeyiz. Firmalarımızın süratle değişen rekabet şartlarında başkan oyuncu durumlarını koruyabilmeleri için bilhassa çatı kuruluşumuz TETSİAD’da yeni bir vizyon ve değişim hedefliyoruz” diye konuştu.

“Bursa’nın temsil kabiliyeti artmalı”

Bursa’da milletlerarası nitelikteki fuar çalışmaları ve farklı bölümlere memleketler arası rekabet gücü kazandırmak hedefiyle geliştirilen UR-GE projelerinin en başarılı örneklerinin sergilendiğini belirten Ufuk Ocak, kentte gerçekleştirilen bu özel çalışmaların TETSİAD bünyesinde de gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. TETSİAD’da başta Evteks Fuarı olmak üzere yapılacak düzenlemelerle kesim ismine kıymetli sonuçlar elde edeceklerine inandıklarını vurgulayan Ocak, şunları kaydetti: “Bursa birlikte hareket etme kültürünü her platformda gösteren bir kent. Bu birlik ve beraberliğimizi önümüzdeki ay TETSİAD seçimlerinde de sergileyerek Bursamızın derneğimizde güçlü bir biçimde temsil edilmesini sağlayacağız.”

Erol Türkün: “Bursa platformunun yanındayım”

Sektörün duayenlerinden Türkün Holding İdare Konseyi Lideri Erol Türkün de bölüm temsilcilerini ortak platformda görmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. TETSİAD’da yeni devir için birçok kesim temsilcisinin kendisini Lider olarak görmek istediğini belirten Türkün, “İşlerimin yoğunluğu nedeniyle bu beklentiyi daha adaylar aşikâr olmadan geri çevirdim. Bursa, birlikte hareket ederek çok değerli muvaffakiyetleri yakalamasıyla kendisini ispat etmiş bir kent. Ben de bölümümüzün ve Bursa Konut Dokuması Birlik Platformu’nun yanındayım. Bu birlikteliği çok daha güçlü bir noktaya daima birlikte taşıyacağız” diye konuştu.

“Birlikte hareket etme kültürüne sahibiz”

Uludağ Dokumacılık İhracatçıları Birliği (UTİB) İdare Heyeti Lideri Pınar Taşdelen Engin, Bursa’nın üretim kabiliyeti ve dinamik insan kaynağının yanında ortak problemlerine ortak tahliller üretmeyi başaran en dinamik kentler ortasında olduğunu söz etti. Engin, “Artık kentimizin ortak mottosu haline gelen ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancının hayat bulduğu bu kente dinamizm kazandıran temel öge, kentin tek ses tek yürek olarak hareket etmesidir. İnanıyorum ki Bursa, kente paha katan tüm platformlarda birlikte hareket etme kabiliyetiyle büyük muvaffakiyetler elde edecek potansiyele sahiptir. Türkiyemizin kalkınma amaçları doğrultusunda üstlendiği misyonla Bursa, çok daha büyük başarılara konut sahipliği yapmayı sürdürecektir” sözlerini kullandı.

“Bu platform Bursa’nın gücünü gösteriyor”

DOSABSİAD İdare Heyeti Lideri Nilüfer Çevikel de, “Ev dokumacılığı dalının ağır olarak yer aldığı Demirtaş Organize Sanayi Bölgemiz, BTSO tarafından hayata geçirilen BUTEKOM, MESYEB, BUTGEM ve Model Fabrika üzere bizlere ve bölgemize güç katan çok kıymetli yatırımlar. Hayata geçirilecek misal projeler ve çalışmalarla gerek kesimimizin gerekse de TETSİAD’ın çok daha düzgün yerlere geleceğine inanıyorum” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası İdare Şurası Lideri İbrahim Burkay ise; “Benim de daha evvel gururla vazife yaptığım TETSİAD İdare Kurulu’nda bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da Bursa’nın en güçlü halde temsil edilmesi hepimizin önceliği olacaktır. Mesken dokumacılığı kesimimizin Bursa’daki tüm temsilcilerini burada bir ortada görmek bu inancımı daha da güçlendirdi” sözlerini kullandı.

Sektör temsilcilerinden birlik bildirileri:

BUTTİM İdare Şurası Lider Yardımcısı Sadettin Garip:
“Şehirde yakalanan birlik ve beraberlik tüm kesimlerimize büyük kıymet katıyor. Bursa Mesken Dokuması Birlik Platformu’nda yakalanan güç birliğinin ve kentimizin son devirde oluşan sinerjinin hem TETSİAD’da hem de tüm platformlarda sergilenmesini istek ediyorum.”

Befase Dokumacılık İdare Heyeti Üyesi Fatma Ayyıldız:
“BTSO’nun, ihracatçı birliklerimizin ve iş dünyası kuruluşlarımızın muvaffakiyetle gerçekleştirdikleri ulusal iştirakli fuarlar, UR-GE projeleri, alım heyetleri üzere bizlere güç katan örnek çalışmaların TETSİAD’da da uygulanması en büyük beklentimiz. Bursa’nın bu vizyonunun derneğimizde de uygulamaya geçirilmesi en değerli talebimiz.”

Ustaoğlu Dokuma İdare Konseyi Üyesi Mehmet Akyıldız:
“Evteks fuarını çok önemsiyoruz. Fakat fuarımız maalesef kan kaybediyor. Başka taraftan BTSO’nun ve ihracatçı birliklerimizin önderliğinde Bursa’da yapılan fuarlar kıymetli bir ivme kazandı. Bursa’nın fuarcılık vizyonunun hepimizin katkısıyla Evteks ve düzenlenecek başka ticari tertiplere da taşınmasını bekliyoruz.”

Nar Brode İdare Heyeti Üyesi Hüseyin Mercan:
“Bizlere bu hususta rehberlik etmesini ve kolaylık sağlamasını beklediğimiz TETSİAD’ın yeni periyotta sıkıntılarımıza proaktif tahliller üretmesini bekliyoruz. Bu akşam buradaki beraberlik fotoğrafı bu alandaki umutlarımızı ve beklentilerimizi daha da güçlendirdi.”

Toplantıda kelam alan öteki kesim temsilcileri de BTSO, UTİB ve UHKİB bünyesinde alım heyeti tertipleri, ulusal iştirak ve fuar tertiplerinin en başarılı örneklerinin sergilendiğini, benzeri çalışmaların TETSİAD bünyesinde de gerçekleştirilmesini beklediklerini vurguladılar.

Türk Mesken Tekstili’nin çatı kuruluşu olan TETSİAD’da 18 Haziran 2019 Salı günü yapılması planlanan TETSİAD başkanlık seçimi, olağan üstü genel konsey çoğunluğu sağlanamaması nedeni ile 27 Ağustos 2019 Salı gününe ertelenmişti.

Başa dön tuşu