Cevdet Arınık: Süt piyasasını tüm paydaşlarıyla birlikte büyütmeliyiz

Son üç yılda kimsenin beklemediği gelişmelerin dünyanın bakış açısını değiştirdiğini söyleyen Arınık, “Sürdürülebilirlik, verimlilik, üretim maliyeti, güç, üretim ve ihracat kapsamında yeşil mutabakat hiç konuşmadığımız kadar konuştuğumuz bahisler ortasında. Biz artık yalnızca sütü temin etmeyi ve işlemeyi düşünerek hareket edemeyiz” dedi.

Dünyada sanayi ve tarımın kesiştiği alanların ön plana çıktığını kaydeden Arınık, dal olarak bunu bir avantaj olarak kıymetlendirerek yeni bir vizyon ile daima birlikte hareket etmek gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin canlı ve dinamik bir süt ve süt eserleri piyasasına sahip olduğunu söz eden Arınık şöyle devam etti:

“Yaygın bir üretim potansiyelimiz, güçlü ve tecrübeli sanayicilerimiz var. Katma kıymetli eserlere de odaklanarak yurt dışı piyasasını da göz önüne alarak yeni siyasetler geliştirmeli ve piyasayı tüm paydaşları ile birlikte büyütmeliyiz. Bu piyasayı yalnızca tarım ve hayvancılık üzerinden değerlendiremeyiz. Halk sıhhati, iktisat, üretim planlaması, gelişim siyasetleri üzerinden de kıymetlendirilmesi gerekiyor.”

Başa dön tuşu