CHP PM, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere toplandı

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını kıymetlendirmek üzere Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde toplanan PM öncesi Merkez İdare Şurası (MYK) üyeleriyle bir ortaya geldi. Bir saat süren toplantıda gündemin belirlenmesinin akabinde, milletvekilleri ve Yüksek Disiplin Şurası üyelerinin de dahil olmasıyla ile saat 10.30’da geniş iştirakli PM toplantısına geçildi.

Ağırlıklı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarının ele alınacağı toplantıda, partinin bundan sonraki yol haritası da belirlenecek.

Toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, geniş iştirakli PM’de hem 31 Mart, hem de yenilenen İstanbul seçimlerini ele alacaklarını söyledi.

Bu seçimlerin Türkiye açısından kıymetli sonuçları olduğunu belirten Gök, şöyle konuştu:

“CHP’nin kurduğu Millet İttifakı’nın büyük başarısıyla sonuçlanan bu seçimlerden sonra bilhassa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dönük tenkitlerin dozunun arttığı ki AKP içerisinde de bu bu türlü, bunların hepsini farklı ayrı masaya yatırılması suretiyle partimizin yol haritasını belirleyeceğiz. İstanbul sonuçları göstermiştir ki Türk halkı millet iradesine yönelik her türlü gaspı elinin zıddıyla itecek büyük bir demokratik olgunluk ve reaksiyon göstermiştir. Türkiye’de demokrasi kazanmıştır, milletin egemenliği kazanmıştır. Artık Türkiye’de bugün dünden çok farklıdır.”

Seçimler sonrası sistem tartışmalarının yaşandığı tarafındaki bir soruya Gök, şu karşılığı verdi:

“Bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen sistemin bir yıl içerisinde nedenli ülkemize ziyanlar verdiği ortaya çıkmıştır. Çok önemli bir halde kurumlarda ve kurallarda çöküşler başlamıştır. Başta Cumhurbaşkanlığı ile parti başkanlığının birleşmesi dahil olmak üzere, parlamentodan güvenoyu alamayan bir Bakanlar Şurası, parlamentoya gelmeyen bakanlar ve bütçenin Meclis dışında hazırlanarak Meclis’e sunulması üzere tüm aksilikler bir yılda çok çabuk tesirini göstermiştir. Bunlar tekraren, daha evvel tarafımızca tabir edilmişti. Artık bu mahsurların AK Parti tarafından da görüldüğünü görüyoruz. Umuyorum ve diliyorum ki herkes makul bir niyet sistemi içerisinde parlamenter sistemin tekrar geri dönmesi açısından bir çalışmayı başlatacaktır. Türkiye’nin bence önümüzdeki süreçte en kıymetli gündemi budur.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu