Kuzey Ege’ye bayram ilgisi turizmciye ‘can suyu’ oldu

Yıllık 3 milyon geceleme ve 150 bin civarındaki ikinci konutla iç turizmin önde gelen bölgelerinden Ayvalık ilçesi ve Edremit Körfezi’ndeki tesislerin, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin büyük kısmında yüzde 100 dolulukla hizmet vermesi turizmciye “can suyu” oldu.

Ayvalık Turizm Alt Yapı Geliştirme Hizmet Birliği (AYTUGEB) Genel Sekreteri Ümit Özgültekin, “Doluluğun yüzde 100’e ulaştığı Ramazan Bayramı ile âlâ bir dönem başlangıcı yaptık.” dedi.

İstanbul’daki 23 Haziran seçimleri sonrası bölgede turizm döneminin tam manasıyla başlayacağını vurgulayan Özgültekin, “Bayram tatili, kış mevsiminden yeni çıkan esnaf ve turizmciler için can suyu oldu. 23 Haziran’da İstanbul’daki seçime kadar yavaş geçecek turizm dönemimiz, seçimin akabinde düzgünce hızlanacak. Ayvalık ile Edremit Körfezi’ndeki tesisler hayli süratli bir dönem yaşayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Özgültekin, ekim-kasım aylarına kadar sürecek dönemde bölgedeki turistik tesislerde doluluk ortalamasının yüzde 70 ve üzerinde seyredeceğini öngördüğünü de kaydetti.

Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği Lideri İbrahim Çolak da bayram tatilinin ilçe turizmine rahmet getirdiğini belirterek, “Temmuz ve ağustos aylarında bölgedeki turistik tesislerde yüzde 100’e yakın doluluk bekliyoruz. Bu oranın eylülde yüzde 80, ekim-kasımda ise yüzde 70 düzeyine ineceğini iddia ediyoruz.” diye konuştu.

“1 milyona yakın ziyaretçi geldi”

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği kurucu üyesi turizmci Yahya Yavuz ise Edremit Körfezi’nde 140-150 bin civarında ikinci konut olduğunu anımsatarak, “Bayram tatilinde bu ikinci konutlar büsbütün yazlıkçılarla, etraf vilayetlerden gelen konuklarla doldu. “Her yıl olduğu üzere bu yıl da 1 milyona yakın ziyaretçi bölgemize geldi.” bilgisini paylaştı.

“Bayram yoğunluğunun akabinde artık önümüze bakıyoruz.” diyen Yavuz, “Bir hafta sonra okullar tatil olacak. Üniversite imtihanları ve İstanbul seçimlerinden sonra yüksek dönem diye tabir ettiğimiz iç turizmin harekete geçeceği bir periyot başlayacak. Yaz döneminde doluluk oranlarında, iç turizme hitap ettiğimiz için bizim için hiç problem yok.” değerlendirmesinde bulundu.

“Turizm çeşitliliği değerli avantaj”

AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey de yaptığı değerlendirmede, Edremit, Burhaniye, Havran, Gömeç ve Ayvalık ile bu bölgenin yıllardır turizmde kıymetli bir ivme kazandığını söyledi.

Daha çok yerli turistlerin ilgi gösterdiği bölgenin bilhassa Türkiye iktisadına çok önemli katkıları olduğuna işaret eden Canbey, şunları kaydetti:

“En kıymetli avantajlarından biri turizm çeşitliliğinin olması. Deniz turizmi son derece yaygın. Kıyılarıyla, denizinin hoşluğuyla ve tekrar tıpkı halde termaliyle değerli bir bölge. Bunun yanı sıra denize paralel Kazdağları’nın pak havası ve dünya çapında ünlü endemik bitki örtüsü ve dereleri bu dağları da önemli manada öne çıkarıyor. Termal ve sıhhat turizmi de son yıllarda süratli bir biçimde gelişmeye başladı. Bölgede Antandros Antik Kenti de bulunuyor. Kültür turizmi açısından bölgenin güçlü bir özelliği var. İnşallah önümüzdeki periyotta bu bölgenin daha da gelişmesi, kalkınması için gerekli çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu