CHP’den AB’ye tepki

CHP Genel Lider Yardımcısı Ünal Çeviköz, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) hiçe sayan yaklaşımını kabul etmediklerini belirterek, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasının, Kıbrıs sıkıntısının barışçıl yollarla tahliline asla yardımcı olmadığını bildirdi.

Çeviköz, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği Dış Münasebetler Kurulunun, Doğu Akdeniz’deki Fatih ve Yavuz gemileriyle yürüttüğü doğal gaz sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye yönelik dört başlıkta yaptırım kararı aldığını hatırlattı.

Türkiye’nin en kıymetli iktisat ve ticaret ortağı AB’nin yaptırım kararları ve yaptırımların devam edebileceğine ait tavrının Doğu Akdeniz’deki tansiyonu düşürecek bir yaklaşım olmadığını vurgulayan Çeviköz, şu tabirleri kullandı:

“Avrupa Birliği, Güney Kıbrıs Rum İdaresi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortasındaki ihtilaf çözülmeden ve Ada’da tam manasıyla bir barış tesis edilmeden Güney Kıbrıs’ı üye olarak kabul etmekle büyük bir yanılgı yapmıştı. Avrupa Birliği’nin ikinci büyük kusuru ise Annan Planı’na ‘Evet’ diyen KKTC’ye yönelik izolasyonları kaldırmaması olmuştu. Avrupa Birliği, ne yazık ki, üçüncü büyük kusurunu da Doğu Akdeniz’deki doğal gaz kaynakları bağlamında yapmaktadır. Avrupa Birliği’nin Türkiye ve KKTC’yi hiçe sayan yaklaşımını kabul etmiyoruz. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması Kıbrıs meselesinin barışçıl yollarla tahliline asla yardımcı olmamaktadır.”

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile mülteciler sorunu ve terörle çabada iş birliği içinde olduğunu anımsatan Çeviköz, bu iş birliğinin karşılıklı fayda sağladığını düşündüklerini belirtti.

Çeviköz, kimi AB ülkelerinin Türkiye’den geçen güç nakil sınırlarından yararlandıklarına, AB ile uyumlu ve iş birliği içindeki bir Türkiye’nin bölge barışı ve güvenliği açısından da değerli kar olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bütün bu gerçekler ışığında AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması haksız ve legal desteklerden mahrum bir davranış olmuştur. Sayın Dışişleri Bakanı’nın yaptırımları küçümseyen tabiriyse AKP iktidarının Türkiye-AB bağlarına bedel vermediğinin yeni bir göstergesini oluşturmaktadır.”

Avrupa Birliği’nin yaptırım kararı alacak kadar ileriye gidebilmesinin altında, iktidarın Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de yalnızlaştıran yanlışlı dış siyasetleri olduğunu ileri süren Çeviköz, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yönelik siyasetlerinin bir yandan KKTC’nin haklarını gözetirken bir yandan da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yalnızlığını ortadan kaldıracak formda yürütülmesi gerektiğini savundu. Çeviköz, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yalnızlaşmasının ve etkisizleşmesinin önüne geçmek için bölge ülkeleriyle acilen diyalog tabanı yaratılmalıdır. Bu kapsamda Kahire, Şam ve Tel Aviv’deki Büyükelçilerimiz ile Kudüs’teki Başkonsolosumuz acilen tekrar misyon yerlerine dönmelidir. Türkiye, Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge (MEB) ilanını bütün olasılıkları hesaplayarak en kısa vakitte kapsamlı bir kıymetlendirme yapmak için masaya yatırmalıdır.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu