CHP’den kalkınma planı eleştirisi

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, TBMM’ye sunulan, 2019-2023 periyodunu kapsayan On Birinci Kalkınma Planına ait, “Bu plan ülkemizin, ekonomimizin içsel dayanıklılığını artırmak yerine, ülkemiz iktisadını dış müdahalelere karşı çok daha dayanıksız hale getirmektedir. Bu planla, ülkemizin ayakları yere basan, dengeli, itimat verecek, ufuk sunacak, herkese umut verecek bir programa olan muhtaçlığı maalesef giderilememiştir.” dedi.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısına, dün Hakkari’de bölücü terör örgütünün hain atağında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine sabır dileyerek başladı.

Gezi olayları sırasında Eskişehir’de hain bir atakta hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ı vefatının 6. yılında rahmetle anan Öztrak, daha sonra gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin çok derin bir ekonomik kriz yaşadığını, cüzdanların, tencerelerin boşaldığını, mutfakta büyük yangın olduğunu, işsizliğin rekor kırdığını, ödenmeyen çekler, senetler, borçların vatandaşları perişan ettiğini kaydeden Öztrak, herkese itimat verecek, ufuk sunacak, derli toplu bir plana, programa duyulan gereksinimin her gün biraz daha arttığını söyledi.

Ülkeyi yönetenlerin, milletin ufkunu karartmaya, umutlarını yok etmeye devam ettiğini savunan Öztrak, TBMM’ye geçen yıl gelmesi gereken On Birinci Kalkınma Planı’nın daha yeni Meclise getirdiğini tabir etti.

Öztrak, iktidarın, 2014-2018 devrini kapsayan Onuncu Kalkınma Planı’nda büyümeden işsizliğe, kişi başına gelirden ulusal gelire planın tek bir maksadını dahi tutturamadığını ileri sürerek, “2019 ekonomik programı ve bütçesi geçtiğimiz yıl Meclisten geçmiş ve bütçeyi 7 aydır uyguluyoruz. Bütçeye uygun olarak hazırlanması gereken On Birinci Kalkınma Planı daha Meclise evvelsi gün geliyor. Yani saray, doğmamış çocuğa don biçmiş. Ucube tek adam rejiminin yeni bir ucubeliğiyle karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Devletin, kural ve kurumlarıyla ayakta duracağını vurgulayan Öztrak, bu haliyle hem orta vadeli programın hem orta vadeli mali planın hem merkezi idare bütçesinin hem de On Birinci Kalkınma Planı’nın hukuka alışılmamış olduğunu savundu.

“Bunu belirtmek ne işe yarayacak? Bugün için bir işe yaramayabilir fakat her hukuksuzluğu kesinlikle kayıtlara geçirmek gerekiyor. Atalarımızın dediği üzere keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner.” diyen Öztrak, herkesin yaptıklarının hesabını günü gelince sandıkta vereceğini kaydetti.

“Planın maksatları kadük olmuş”

Öztrak, yaklaşık 7 aylık uygulama sonucunda 2019 programının ve bütçesinin amaçlarına ulaşılamayacağının ortaya çıktığını söz ederek, “Bu nedenle, bu maksatları içeren On Birinci Planın gayelerine de ulaşmak mümkün olmayacak. Daha mürekkebi kurumadan planın gayeleri kadük olmuş durumda. Daha doğmadan ölen bir plan kimseye inanç veremez, ufuk sunamaz.” dedi.

Kalkınma Planı’nda, 2019-2023 periyodunda Türkiye’nin yılda ortalama yüzde 4,3 büyüyeceğinin belirtildiğini aktaran Öztrak, ortada, iktisatta yaşanan krizin gerçeklerinin olduğunu söyledi.

Uluslararası Para Fonu, Memleketler arası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı ile Dünya Bankası’nın bu yıl Türkiye iktisadının daralacağını söylediğini hatırlatan Öztrak, 2019’da iktisadın yüzde 2 civarında daralacağını öne sürdü.

“Ekonomi yüzde 2 daralırsa, planın ortalama büyüme amaçlarının tutabilmesi için son 2 yılda her yıl yüzde 8’e yakın büyümesi gerekiyor.” diyen Öztrak, bunun saray iktidarıyla imkansız olduğunu savundu.

“Milletin yaşadığı krizi görmüyorlar”

Ekonomik krizi idrak etmekte zorluk çeken iktidarın getirdiği On Birinci Kalkınma Planının milletin yaşadığı krizi görmediğini ileri süren Öztrak, şunları kaydetti:

“Planın 288. hususunda ‘yüksek faizin, yüksek enflasyona neden olduğu, faizin düşürülmesine yönelik adımlarla enflasyonun da düşeceği’ tabir ediliyor. Meğer Türkiye üzere sermaye hareketlerinin hür olduğu dışa açık bir iktisatta faizlerin düşmesini istiyorsanız iki şeyi birlikte yapma maharetini göstermeniz lazım. Birincisi, politikalarınıza inancı sağlayıp, faizin içerdiği risk primini düşüreceksiniz. İkincisi de hem makro dengelerinizi, hem de yapısal dönüşüm siyasetlerinizi enflasyonist baskıları ortadan kaldıracak biçimde tespit edeceksiniz. Yani enflasyonu düşüreceksiniz ki faiz düşsün. Fakat bu suretle kısır döngüyü kırabilir, sağlıklı bir döngüye dönüştürebilirsiniz. Yatırımı, üretimi refahı artırırsınız. Milletin yüzünü fakat bu türlü güldürebilirsiniz. İşe Merkez Bankası’na faizleri düşürterek başlamaya kalkarsanız, buradan tam zıddı sonuçlar alabilirsiniz. Enflasyonun sorumluluğunu yalnızca Merkez Bankası’na yıkarak bu işin içinden çıkamazsınız.”

Ekonomiden az çok anlayan bir yatırımcının bu satırları yazan bir iktisat idaresine güvenemeyeceğini savunan Öztrak, “Madem sarayın kibirli şahsı artık gözünü kararttı, Merkez Bankası Liderini da misyondan aldı, kendi istediği kişiyi de atadı, buyursun 25 Temmuz’da faizleri bir sıfırlayıversin. Görelim bakalım kur nereye, enflasyon nereye gidecek.” diye konuştu.

“2023 maksatları de tutmadı”

Bu planın, tek adam parti devleti rejiminin milletin umutlarını, hasretlerini nasıl yok ettiğini gösteren bir doküman olduğunu kaydeden Öztrak, “2013 yılında bu ülkede kişi başına düşen gelir 12 bin 480 dolardı. Pekala artık plan ne diyor? 10 yıl sonra, 2023 yılında ülkede kişi başına düşen gelir 12 bin 484 olacak. Yani 4 dolar artış var. Koskoca 10 yıl boşa kürek çekmişiz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren Öztrak, şöyle konuştu:

“2023’te işsizliğin yüzde 9,9 olacağı söyleniyor. Bu, 2014 yılındaki işsizlik oranıyla tıpkı. Erdoğan’ın Başbakanken getirdiği Onuncu Kalkınma Planı’nda 2023 yılında işsizliğin yüzde 5’e düşürüleceğine dair cümle var. Başbakanlığı bıraktı, artık tek adam olarak millete diyor ki ‘Başbakanken yüzde 5 dedim lakin işsizlik 2023’te yüzde 9,9 olacak.’ Tek adam rejiminin ülkeyi ne hale getirmekte olduğu buradan da açık seçik ortaya çıkıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan olduğu periyotta iktisatta ortaya koyduğu amaçları anımsatan Öztrak, 2023 maksatlarında pembe ufuklar çizilip umut tacirliği yapıldığını savundu.

“Metal yorgunluğu belediye liderleriyle kalmamış”

Öztrak, Erdoğan’ın 2011’de “Milli gelirimizi 2 trilyon 64 milyar dolara çıkaracağız ve Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 iktisadından birisi yapacağız.” dediğini aktararak, şöyle konuştu:

“Tek adam oldu tekrar bu vaat de unutulmuş gözüküyor. Plandaki optimist maksatlar tutarsa Türkiye 2023’te dünyanın en büyük ekonomileri liginde 17. sırada kalacak. Neye nazaran kalacak? Bu yıl daha Meclisten çıkmadan kadük olacağı belirli olan plana nazaran. Aslında ulusal gelir çok daha düşük olacak. Münasebetiyle bu tek adam rejiminde işler bu türlü giderse ülkemiz uzun yıllar sonra 2023 yılında dünyanın en büyük 20 iktisadı liginden düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu plan ülkemizin, ekonomimizin içsel dayanıklılığını artırmak yerine, ülkemiz iktisadını dış müdahalelere karşı çok daha dayanıksız hale getirmektedir. Bu planla, ülkemizin ayakları yere basan, dengeli, itimat verecek, ufuk sunacak, herkese umut verecek bir programa olan gereksinimi maalesef giderilememiştir. Tersine bu gereksinim bugün çok daha ziyadesiyle hissedilmektedir.”

Öztrak, tek adam parti devleti rejiminin bu türlü bir programı getirebilme gücünün, birikiminin, kudretinin kalmadığının açık seçik görüldüğünü savunarak, “Bu plan aslında bir şeyi daha gösteriyor, metal yorgunluğu yalnızca iktidarın belediye liderleriyle hudutlu kalmamış, sarayın çatısını da sarmış.” dedi.

“Görüşlerimizi aslında açıklıyoruz”

Öztrak, açıklamalarının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, sistem tartışmaları konusunda ‘Gerekirse evvel Sayın Bahçeli ile ve muhalefet önderleriyle görüşürüz.’ dedi. Benzeri bir açıklama AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten de geldi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Öztrak, “İktidar şayet bu açıklamalarında samimiyse biz de görüşlerimizi esasen açıklıyoruz, açıklamaya da devam ederiz.” dedi.

“Merkez Bankası Liderinin misyondan alınmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kararlarıyla ağır bedeller ödetti, çekilmez olmuştu’ tabirini kullandı. Bu mevzudaki değerlendirmeniz nedir?” sorusuna Öztrak, şu cevabı verdi:

“Merkez Bankasının tüm kararları Para Siyaseti Şurasında alınır. Münasebetiyle o denli layüsellik falan yoktur. İki, araçlarıyla ilgili kararlarında bağımsızdır, bunun dışında hiçbir biçimde hükümetten farklı kararlar alamaz. Örneğin enflasyon gayesini değiştiremez. Münasebetiyle bu söylenenlerin hiçbir gerçekliği yoktur. Bir şey yapılmaya çalışılıyor, iktisat idaresinin, başta kendi damadı olmak üzere, vebali misyondan aldığı Merkez Bankası Liderine yüklenmeye çalışılıyor. Millet buna hiçbir halde kanmaz.”

“Herkesin parti kurma hakkı vardır”

“Kalkınma Planında kıdem forunun kurulacağına dair bir unsurun bulunduğunun” hatırlatıldığı Öztrak, kıdem tazminatı konusunda üç konfederasyonun anlaşmadığı bir düzenlemeye hiçbir biçimde “evet” demeyeceklerinin altını çizdi.

Öztrak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ali Babacan ile yaptığı görüşmede ‘ümmeti parçalıyorsunuz’ formunda bir sözü olmuş. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, “Türkiye’de demokrasi vardır, herkesin parti kurma hakkı vardır. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Lideri, ‘ümmeti bölme’ falan bu tıp lafları kullanıyorsa, o denli anlaşılıyor ki bu işten çok korkmuş. Milleti bölmeyi falan bırakın, ümmeti bölme noktasına kadar gitmiş.” dedi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu