CHP’den memur ve emekli zammı açıklaması

CHP Genel Lider Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Enflasyonla uğraş hayat pahalılığını önlemek için yapılır lakin AKP idaresindeki Türkiye’de ise fiyatlara düşük artırım vermek için ayarlanır oldu.” tabirini kullandı.

Erdoğdu, yazılı açıklamasında, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon sayılarını kıymetlendirdi.

Altı aylık enflasyonun yüzde 5 olarak çıkması sonrasında temmuz ayında yapılacak artırım oranlarının memur ve memur emeklileri için yüzde 6, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 5 olarak açıklandığına işaret Erdoğdu, enflasyonun fiyatlara artırım yapılacağı aylar beklentilerin altında çıkmasının büyük tesadüf olduğunu belirtti.

Temmuz ayında memur, emekli ve emekçiye enflasyon farkı ödeneceğini tekrarlayan Erdoğdu, “Ne kadar düşük enflasyon, o kadar az enflasyon farkı demek. Enflasyonla gayret hayat pahalılığını önlemek için yapılır lakin AKP idaresindeki Türkiye’de ise fiyatlara düşük artırım vermek için ayarlanır oldu. Besin enflasyonu aylık bazda düşerken, geçen yılın birebir periyoduna nazaran birçok temel besin eserde fiyatlar el yakıyor. Fakat fiyatlara yapılan artırım yüzde 5-6.” açıklamasında bulundu.

Erdoğdu, ÖTV indirimlerinin kalkacak olması, yüksek dolarizasyon, kur belirsizliğinin yüksekliği, petrol fiyatlarında üst tarafı artış mümkünlüğü ve en kıymetlisi bütçe açığının artıyor olmasının enflasyon üzerinde kalıcı tesire sahip olduğunu bildirdi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu