Tütünle mücadele için denetimler artırılacak

Bağımlılıkla Uğraş Yüksek Heyeti Toplantısı’nda, tütün, nargile ve elektronik sigara üzere yeni kuşak tütün eserlerini içerecek biçimde tütünle çaba mevzuatındaki gereksinimler tespit edilerek, güncellenmesinin önerilmesi ve kontrollerin kolluk kuvvetlerinin dayanağıyla artırılması kararı alındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yine yapılandırılan “Bağımlılıkla Uğraş Yüksek Kurulu”, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ile Cumhurbaşkanlığı Sıhhat ve Besin Siyasetleri Konseyi Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu ve ilgili kurumların iştirakiyle dün birinci toplantısını yaptı.

Toplantıya ait yapılan açıklamaya nazaran, Yüksek Şura tarafından bağımlılık yapan hususlar ve davranışsal bağımlılıklara yönelik çabanın hassasiyetle yürütülmesi konusundaki irade net bir halde vurgulandı.

Bireyde ve toplumda yıkıcı tesirlere yol açan ve global bir sorun olan bağımlılıkla çabada kurumlar kadar toplumun da sorumluluğunun gözardı edilmemesi ve kapsayıcı bir toplumun düzgünleştirici gücünün olduğuna dikkat çekildi.

Mücadeleyi pekiştiren faaliyetlere tartı verilecek

Bu kapsamda gelecek periyodun yol haritasına ait toplantıda alınan kararlar paylaşıldı.

Buna nazaran, uyuşturucuyla gayrette bilhassa talep ile gayret kapsamında danışmanlık, tedavi, rehabilitasyon ve toplumsal ahenk süreçlerinin tamamını içeren kapsamlı yaklaşımla çabayı pekiştiren faaliyetlere yük verilecek.

Ayrıca rehabilitasyonun aktifliği artırılarak, zarurî tedavi sürecini de içerecek formda, sonuç odaklı tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına yer oluşturacak türel altyapı oluşturulacak. Uyuşturucu bağımlısıyla bu süreçte yaşadıkları travmaları en aza indirmek için bütüncül yaklaşıma, aileler ve yakınları da dahil edilecek.

Cezaevlerinde, bağımlılara yönelik sunulan danışmanlık, tedavi, rehabilitasyon ve toplumsal ahenk süreçleri daha da faal hale getirilecek.

Toplantıda kontrollü hürlük kapsamındakilere ait de karar alındı. Bu kapsamda tedavi yalnızca kontrollü hürlük müddetince değil, 5 yıl boyunca dayanak tedavi ve denetimleri de yapılacak.

Metruk binalar yıkılacak

Öte yandan husus bağımlıları dahil birçok suça ortam sağlayan metruk binaların yıkımına kararlılık ve süratle devam edilerek, sokak ve parkların güvenliğine de yük verilecek.

Tütün, nargile ve yeni kuşak tütün eserlerini (elektronik sigara ve diğerleri) içerecek biçimde tütünle gayret mevzuatındaki gereksinimler tespit edilerek, güncellenmesi önerilecek ve kontroller kolluk kuvvetlerinin takviyesiyle artırılacak.

Bağımlılıkla Çaba Uyum Konseyleri oluşturulacak

Bağımlılıkla Gayret Yüksek Konseyi Toplantısında alınan öteki kararlar ise şöyle:

“Yasa dışı bahis ve kumar siteleriyle çabada kurumlararası iş birliği güçlendirilecek.

Bağımlılıkla gayret çerçevesinde oyun salonları ve internet kafelerle ilgili mevzuattaki muhtaçlıklar tespit edilerek güncellenmesi yapılacak.

Davranışsal bağımlılıklar ile ilgili uğraş aksiyon planı yürürlüğe girecek.

Bu çalışmaların yerelde faal halde yürütülmesini sağlamak üzere vilayet ve ilçelerde oluşturulacak Bağımlılıkla Gayret Uyum Şuraları, çalışmalarına başlayacak.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu