CHP’den “S-400” açıklaması

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, “ABD’nin kalkanının olduğu kente (Malatya) Rusya’nın S-400 savunma sisteminin kurulabileceği konuşuluyor. İran ve Rusya, Kürecik’ten ötürü Malatya’yı vurmayla tehdit ederken, ABD de S-400’ler için tehditlerine devam ediyor. Tutarsız dış siyaset nedeniyle ülkemiz, bölgede en riskli ülkelerden biri haline gelmeye devam ediyor.” tabirlerini kullandı.

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemiyle ilgili sıcak gelişmelerin yaşandığını, Rusya Hava Kuvvetleri’ne ilişkin “Tu-154B-2” tipi askeri bir uçağın dün akşam saatlerinde Malatya Erhaç Havaalanı’na indiğini belirtti.

Uzmanların, uçağın, füzelerin konuşlandırılmasıyla ilgili çalışma yapmak üzere bir Rus askeri heyetini Malatya’ya getirmiş olabileceği değerlendirmesinde bulunduğunu aktaran Ağbaba, şunları kaydetti:

“2011 yılından beri Kürecik Füze Kalkanının kaldırılması için gayret ediyoruz. Malatyalılar tekraren aksiyonlar, basın açıklamaları, yürüyüşler gerçekleştirip üssün kaldırılmasını istedi. Bizler de milletvekillerimizle tekraren kalkanın önünde açıklamalar yaptık, mecliste mevzuyu gündeme getirdik. Lakin AKP, ABD’nin kelamından çıkamadığı için kalkanı kapatmayı başaramadı. Artık ABD’nin kalkanının olduğu kente Rusya’nın S-400 savunma sisteminin kurulabileceği konuşuluyor. İran ve Rusya, Kürecik’ten ötürü Malatya’yı vurmayla tehdit ederken, ABD’de S-400’ler için tehditlerine devam ediyor. AKP’nin, tutarsız dış siyaseti nedeniyle ülkemiz bölgede en riskli ülkelerden biri haline gelmeye devam ediyor.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu