Mavi, verimlilik odaklı

Uluslararası bir denim ve lifestyle markası olan Mavi, premium jean pazarında önde gelen markalar ortasında yer alıyor. 28 yıldır başta denim olmak üzere hazır giysi bölümünde hizmet verdiklerini kaydeden Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, birinci günden bu yana benimsedikleri ‘Perfect fit’ ideolojisiyle müşterilerin muhtaçlıklarını anlamaya, yakından izlemeye ve yüksek kalite eserler sunmaya devam ettiklerini iletti.

Yeni devirde tüm satış kanallarında verimliliğe odaklandıklarını belirten Yavuz, “Stratejik noktalarda mağaza açılışlarının yanı sıra gerekli gördüğümüz mağazalarda genişletme çalışmalarını sürdüreceğiz. mavi.com başta olmak üzere büyük e-ticaret platformlarında performansımızı artırmak istiyoruz” dedi.

“2018 yılında dünyaya 9.6 milyon adet jean satışı gerçekleştirdik”

Denim bölümünde inovasyona dayalı premium eserler geliştirme yetkinliğinin Mavi’yi memleketler arası jean pazarının üst segmentine taşıyan bir faktör olduğunu açıklayan Cüneyt Yavuz, 35 ülkede 427 mono brand mağaza ve 5 bin 500’ün üzerindeki satış noktasında müşterileri ile buluştuklarını ve 2018’de dünyaya 9.6 milyon jean sattıklarını belirtti.

Üretim ve markayı birinci kuruldukları yıllarda birbirinden ayırdıklarını bildiren Yavuz, globalde jean ve hazır giysi markası olarak varlıklarını sürdürdüklerini söyledi.

2018 yılında 9.6 milyon adet jean satışı gerçekleştirdikleri bilgisini veren Yavuz, konsolide geliri bir evvelki yıla nazaran yüzde 32 artırarak, 2 milyar 353 milyon liraya yükselttiklerini kaydetti. Net kârlarının ise yüzde 12 artışla 101 milyon lira olduğunu aktaran Yavuz, “Yüksek kalite, hakikat fiyatlama, yüksek satış oranı, tesirli stok ve nakit akış idaresi ile FAVÖK’ümüz yüzde 46 arttı. Şirketimizin FAVÖK marjı ise yüzde 14.1’den yüzde 15.6’ya çıktı. Türkiye’de 2018 yılında 13 yeni mağaza açtık, verimli büyümek ismine 10 mağazamızı genişlettik ve toplam satış alanımızı 149 bin metrekareye çıkardık” açıklamasında bulundu.

Müşterilerin ömür biçimiyle buluşan koleksiyonlar yaratıyor

Doğru eseri, yanlışsız fiyat ve yüksek kaliteyle sunmanın yanı sıra her türlü marka, bağlantı ve perakende yatırımlarını sürdürdüklerine değinen Cüneyt Yavuz, ‘En âlâ jean Mavi mutfağında pişer’ mottosuyla yenilikçi ve yaratıcı eserler geliştirdiklerini, inovasyon ve teknolojiye daima yatırım yaparak, kumaştan dikişe tüm detaylarla müşterilerin ömür formuyla buluşan koleksiyonlar yaratmaya itina gösterdiklerini iletti.

Mavi olarak, kaliteli insan kaynağı, eserlerine duydukları itimat ve güçlü idare ile bulundukları tüm pazarlarda sürdürülebilir kârlı büyüme amacı doğrultusunda hareket ettiklerine vurgu yapan Yavuz, “Müşterilerin beklentilerini en düzgün halde anlamak ve tüm gereksinimlerini karşılamak ismine ‘En Keyifli Mavi Müşterisi’ vizyonuyla her yıl 1 milyonun üzerinde yeni müşteri kazanma geleneğini bu yılda da sürdüreceğiz. Marka değerlerimizle büyümeye, kesintisiz ve 360 derece bağlantı stratejimizle müşterimize dokunmaya, toplumsal sorumlu marka kültürümüzle kıymet katmaya devam edeceğiz” sözünü kullandı.

Globalleşme stratejilerini, öncelikle jean kültürü ve şuurunun güçlü olduğu batı ülkelerinde yayma ve kişi başı jean tüketim oranı yüksek pazarlara odaklanmak üzerine kurduklarına dikkat çeken Cüneyt Yavuz, yurtdışı seyahatlerine jean’in anavatanı ABD’den başladıklarını iletti.

Bunu Kanada, Almanya ve Avustralya pazarlarıyla sürdürdüklerini söz eden Yavuz, merkezden pazarlama yerine ‘glokal’ perakendecilik anlayışını geliştirdiklerini söyledi. Yavuz, yalnızca eser değil, markanın ruhunu, kurumsal sistemlerini ve iş yapma biçimini de ihraç ederek, İstanbul merkezli küresel şirket haline geldiklerini aktardı.

Yurtdışı e-ticaret gelirleri yüzde 118 büyüme kaydetti

Mavi.com online alışveriş kanalını, Mavi’nin küresel marka seyahatindeki kıymetli dönüm noktalarından biri olarak gördüklerini söyleyen Cüneyt Yavuz, bu doğrultuda yurtdışı e-ticaret gelirlerinin yüzde 118 büyüme gösterdiğini duyurdu.

2018 yılında yurtdışı gelirlerinde bir evvelki yıla nazaran yüzde 33, perakendede yüzde 22 oranında artış yaşandığı kaydeden Yavuz, “Gerçekleştirdiğimiz 9.6 milyon adet jean satışının yaklaşık 2 milyonunu yurtdışı pazarlarda gerçekleştirdik. Globalde 55 mağazamız ve kendi online satış ağımızın yanı sıra Bloomingdales, Nordstrom, Peek&Cloppenburg, David Jones üzere ünlü zincir mağazalar ile Amazon, Nordstrom, Zappos üzere en büyük e-ticaret platformlarında yer almaya devam ediyoruz” formunda konuştu.

Başa dön tuşu