CHP’li belediyelere sıkı takip

Yenilenen İstanbul seçimiyle birlikte Türkiye genelinde 11’i büyükşehir, 10’u da vilayet olmak üzere 252 belediye kazanan CHP’de, belediye liderlerinin çalışmaları sıkı formda takip edilecek.

CHP’de mahallî seçimlere dönük tahlil çalışması sürüyor. Dar kapsamlı birinci kıymetlendirme geçtiğimiz hafta içi toplanan Merkez İdaresi Konseyi’nde (MYK) yapıldı.

MYK’de, genel lider yardımcıları İstanbul seçimine ait değerlendirmelerini Kılıçdaroğlu’na sunarken, seçimin geniş kapsamlı değerlendirmesi Parti Meclisi’ne (PM) bırakıldı.

Kılıçdaroğlu, bu kapsamda PM’nin, milletvekilleri ve Yüksek Disiplin Konseyi üyelerinin de iştiraki ile pazartesi günü saat 10.00’da parti genel merkezinde düzenlemesine karar verdi.

CHP idaresi, bundan sonraki çalışmalarında da belediye liderlerini yalnız bırakmayacak.

Bu bağlamda Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun başkanlığında “danışma kurulu” oluşturan CHP, belediye liderlerinin çalışmalarını takip ederek denetleyecek.

İkinci kıymetlendirme başkanlarla

CHP’de ikinci kapsamlı kıymetlendirme ise tüm belediye liderlerinin iştiraki ile yapılacak. 11’i büyükşehir, 10’u da vilayet olmak üzere, 252 belediyeyi kazanan CHP’de, 25-26 Temmuz’da belediye liderlerinin kampta buluşturulması planlanıyor. Şimdi yeri netleşmeyen kampta, belediye liderlerine, izlenecek yol haritası hakkında bilgi sunulacak.

Belediye liderlerinden Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan, “adil olmak” ve “tarafsızlık” temelli 7 husus başta olmak üzere, parti programına uygun idare ortaya koymaları istenecek.

Kongre takvimi ve parti programı yazım süreci devam ediyor

CHP’de Siyasi Partiler Yasası gereği 2 yılda bir tekrarlanan kongreler için takvim hazırlıkları da sürüyor. Genel Sekreter Vekili Muharrem Erkek tarafından hazırlanan takvimde, Ocak 2020’ye kadar vilayet ve ilçe kongrelerinin tamamlanması hedefleniyor.

Şubat 2020’de ise CHP’nin 37. Olağan Büyük Kurultayı’nın yapılması planlanıyor. Parti idaresinin gündeminde, kongre takviminin bir yıl ertelenmesi üzere bir fikir ise bulunmuyor.

Bu ortada Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 36’ncı kurultay sonrası açıklanan parti programının sadeleştirilmesi istikametindeki çalışmalarda sürüyor. Akademisyenlerin de yer aldığı geniş iştirakli bir heyet tarafından parti programının yazımının sürdüğü belirtilirken, tamamlanması halinde 37. Olağan Kurultay’da delege onayına sunulabileceği belirtiliyor.

Programda değerli bir değişikliğe gidilmesi beklenmez, partinin temel prensiplerinin korunacağı lakin çağın gerektirdiği yeniliklerin programa ekleneceği söz ediliyor. Program kısa, anlaşılır ve sade olacak, “adalet, halkçılık, tarafsızlık” vurgusu yüklü yer alacak.

“Takım oyunu oynayacağız”

Çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, bundan sonraki süreçte kazandıkları belediyelerde muvaffakiyetlerini artırmanın yollarını arayacaklarını belirtti.

Torun, “Bir grup oyunu oynayacağız. Bütün belediyelerimizde, liderlerimizin daha başarılı olmaları için uğraşacağız. Bir müşavere şurası oluşturduk benim başkanlığımda. Belediyelerimizi hem takip edeceğiz, hem de onların muvaffakiyetlerini artırmak için katkıda bulunacağız.” dedi.

Seyit Torun, Temmuz sonunda 252 belediye liderinin iştirakiyle kamp programı, kampın akabinde da Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun iştiraki ile Lokal İdareler Çalıştayı düzenleyeceklerini bildirdi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu