‘Çiftlik Bank’ davasında 2 tahliye kararı

Kamuoyunda “Çiftlik Bank” olarak bilinen sistemin kurucu ve yöneticilerine yönelik, 2’si tutuklu 5’i firari 48 sanığın yargılandığı davada, tutuklu 2 sanığın tahliyesine karar verildi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar sistemin yazılımcısı Cudi Cumhur Yurdakul ve Savaş Yıkılmaz ile 5 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Duruşmada, 46 mağdur da hazır bulundu.

Mahkeme heyeti lideri, hakkında yakalama kararı bulunan sanıklardan Serdal Dostdoğru ile Hakan Soysal’ın yakalandıklarını ve mahkemece celse ortasında savunmalarının alındığını tutanağa geçirdi.

Duruşmada savunması alınan sanıklardan Anıl Çiçek, emlakçılık yaptığını belirterek, “2017 yılı Ocak ayında toplumsal medyada Çiftlik Bank olarak bilinen oluşumun reklam ve ilanları görünce ilgilendim ve 2017 mayıs ayında Balıkesir bayisi olan Hakkı Cangül üzerinden sisteme toplamda 125 bin lira para yatırdım. Benim diyaloğumun olduğu bireyler Hakkı ve Faruk Cangül’dür. Mehmet Aydın ve başkalarını Çiftlikbank’ın açılışları ve tanıtımlarında karşılaştığımızda görüyordum. Teğe bir diyaloğum olmadı. Bu nedenle hata işlemek hedefiyle kurulduğu tez edilen örgüte üye olma suçlamalarını kabul etmiyorum.” dedi.

Sanık Hamit Can da, 2017 yılı Mayıs ve Aralık ayları ortasında Kara Kuvvetleri Komutanlığında uzman çavuş olarak vazife yaptığını belirterek, şunları anlattı:

“Bu nedenle benim üzere uzman çavuş olan Hakkı Cangül ile birlikte vazife yaptığımız Hakkari Yüksekova’dan tanışıyoruz. 2017 yılının Ağustos ayında toplumsal medya üzerinden çiftlik bank ile tanıştım. Başlangıçta o günlerde 15 bin lira para yatırdım. Haziran ayında aslında istifamı vermiştim. Eşim ismine Konya’da bir şirket kurup Çiftlik Bank’ın çalışanı iç mimar olarak bildiğim İbrahim isimli bireye 150 bin lira vererek Çiftlik Bank’ın bayiliğini açtım. 2018 yılı Ocak ayına kadar bir sorun yoktu. Ödemeler durdurulunca alacaklarımızın ödenmesi için Çiftlik Bank’a Hakkı Cangül ile birlikte ihtarname gönderdik. Ben ayrıyeten Çiftlik Bank’ın İskenderun’da faaliyet gösteren bayiliği için 75 bin lira para vererek ortak olmuştum. Sonuçta yatırdığım paraları geri alamadım. Ben de mağdur oldum. Bu yüzden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde zabıta olarak çalışmaya başladım. Suçlamayı kabul etmiyorum.”

Sanık İzzeddin Çelik de, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kısmında öğrenci olduğunu kaydederek, “2018 yılı Ocak ayında Mahmut isimli arkadaşımız aracılığı ile tanıdığım kişinin isteği üzerine bana verdiği banka hesabına havale etmek kaydıyla banka hesabıma 50 bin lira para yatırılmasına onay verdim. Bu parayı bana söylenen hesaba gönderecekken hesabi bloke konulduğu için gönderemedim. Sanıkların hiçbirini tanımam. Bu nedenle suçlamayı kabul etmiyorum.” dedi.

Mağdurlar şikayetçi oldu

Duruşmada, daha sonra ortalarında, muhasebeci, teknisyen, aşçı, özel halk otobüsü sürücüsü, özel güvenlik vazifelisi üzere meslek kümelerinden olan 46 mağdurun beyanı alındı.

Mağdur Doğan Kahya, sisteme yatırdığı 125 bin liranın 50 bin lirasını alamadığı için sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

Mağdur Fikret Toraman da, toplumsal medya ve televizyonlarda gördüğü ilan ve reklamlara inanarak sisteme 122 bin lira yatırdığını, fakat bu paranın 70 bin lirasını geri alamadığını, bu nedenle sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

Mağdur Ayşe Köseoğlu ise Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hemşire olarak çalıştığını belirterek, sisteme yatırdığı toplam 120 bin lirayı geri alamadığını, sanıklardan şikayetçi olduğunu kaydetti.

Söz verilen öteki mağdurlar da, sisteme yatırdıkları paralarını alamadıkları gerekçesiyle sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar sistemin yazılımcısı Cudi Cumhur Yurdakul ile Savaş Yıkılmaz’ın isimli denetim kuralıyla tahliyelerine karar verdi.

Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman Naim Kaya ve Niyazi Karakoç hakkında çıkarılan yakalama kararlarının devamına karar veren heyet, kabahatten ziyan görme olasılıklarına karşı katılma talebinde bulunan mağdurların da bu talebini kabul etti.

Mahkeme heyeti ortalarında firari sanık Mehmet Aydın’ın eşi Sıla Aydın’ın da bulunduğu 21 sanık hakkındaki isimli denetim kararlarının kaldırılmasına hükmeden heyet, eksikliklerin giderilmesi hedefiyle duruşmayı 25 Eylül’e erteledi.

Sanıklara rekor mahpus istemi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 11’i tutuklu, 7’si firari toplam 48 kişi kuşkulu, 3 bin 762 kişi de müşteki olarak yer alırken, şüphelilerden 18’inin örgüt yöneticisi, 23’ünün örgüt üyesi ve 7’sinin de örgüte yardım eden pozisyonunda olduğu belirtiliyor.

Aralarında firari Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisi hakkında “suç işlemek hedefiyle örgüt kurma ve yönetme” kabahatinden ikişer yıldan altışar yıla, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık” cürmünden 3 bin 762 sefer üçer yıldan onar yıla, “ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” kabahatinden yeniden 3 bin 762 kere üçer yıldan onar yıla, “suçtan kaynaklanan mal varlığı kıymetlerini aklama” cürmünden da altışar yıldan on dörder yıla kadar mahpus cezası isteniyor.

İddianamede, bu kapsamda 18 örgüt yöneticisinin 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, 23 sanığın da “suç işlemek hedefiyle kurulan örgüte üye olma”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı bedellerini aklama” kabahatlerinden dörder yıldan onar yıla kadar, 7 sanık hakkında ise “suç işlemek hedefiyle kurulan örgüte yardım etme” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı kıymetlerini aklama” cürümlerinden dörder yıldan onar yıla kadar mahpusla cezalandırılması isteniyor.

Başa dön tuşu