Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye-Çin iş birliğinin güçlendirilmesi için potansiyel büyük

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Lideri Şi Cinping bir ortaya geldi.

Erdoğan’ın, Şi ile Büyük Halk Salonu’ndaki görüşmesi saat TSİ ile 12.55’te başladı.

Görüşmenin başında kısa bir konuşma yapan Erdoğan, şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlik için Şi ve Çin halkına teşekkür etti.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Lideri Şi ile son yıllardan sık sık bir ortaya gelerek istişarelerde bulunduklarını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye-Çin bağlarını her alanda uzun soluklu bir anlayışla ve stratejik bir bakışla güçlendirme noktasında mutabık kaldık. Binlerce yıllık alakalara sahip, İpekyolu ile birbirine bağlanan kadim medeniyetler üzerine konseyi Türkiye-Çin iş birliğinin güçlendirilmesi için potansiyelin büyük olduğuna inanıyorum. ‘Tek Çin’ siyaseti, Türkiye için stratejik ehemmiyettedir. Çin’i ziyaretim bu kez global barış ve istikrara yönelik sınamaların arttığı bir devirde gerçekleşiyor. Türkiye-Çin münasebetlerin güçlenmesi, bölgesel ve global istikrara da büyük ve farklı bir katkı sağlayacaktır.”

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, MİT Lideri Hakan Fidan, Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen de eşlik etti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu