Demir’den S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımına ait, “Söylenen şeylerin gerçekleştiğini göreceksiniz. Heyetlerin gelip gitmesi, bunlar devletlerin ilgili kuruluşları ortasında yürüyen işlerdir. Tarihi artık ben söylemeyeyim lakin temmuzun ikinci haftası geldiğinde göreceksiniz.” dedi.

Demir, Türkiye’nin birinci teknoloji odaklı niyet merkezi STM ThinkTech tarafından düzenlenen “Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler” panelinde yaptığı konuşmada, güç sınırlarının korunmasına yönelik kapsamlı çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Harekat ortamında geniş biçimde güce muhtaçlık duyulduğunu ve bu alanda kıymetli bir teknoloji yarışı olduğunu anlatan Demir, “Ülkenizi ve gücünüzü korumak istiyorsanız, kuvvetlerinizin alanda aktif olması ve bunu yaparken kullandıkları gücün taşınabilir, depolanabilir ve pratik olması gerekiyor.” tabirini kullandı.

Demir, Rusya’dan S-400 alımına ait bir soru üzerine, “Söylenen şeylerin gerçekleştiğini göreceksiniz. Heyetlerin gelip gitmesi, bunlar devletlerin ilgili kuruluşları ortasında yürüyen işlerdir. Tarihi artık ben söylemeyeyim ancak temmuzun ikinci haftası geldiğinde göreceksiniz.” diye konuştu.

S-400’ün konuşlandırılacağı yere ait Türk Silahlı Kuvvetlerince kıymetlendirme yapılacağına işaret eden Demir, şunları kaydetti:

“Biz artık S-400 alıp da Doğu Akdeniz’deki denklemi değiştireceğiz diye bir planlama yok. Fakat Türkiye eseri gerektiği vakit gerektiği yerde kullanmak üzere harekete geçirebilir. Bu da hareket planlayıcılarının vereceği bir karardır. Yaptırımlara gelince, bu yaptırımlar az çok biliniyor. Biz onlara karşı önlemlerimizi alıyoruz. Yaptırımlar muhakkak bir müddet belli zorluklarla karşılaşmamıza yol açabilir lakin bunun en son sonucu savunma endüstrimizin daha güçlenmesi, bilenmesi ve geleceğe daha sağlam adımlarla yürümesi manasına gelecektir. Bu bizi caydırmayacak daha da güçlendirecektir.”

Demir, yerli eser kullanımının Türkiye için hayati değer taşıdığını kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu