“Domatesin satış fiyatı personellik maliyetini bile karşılamıyor“

DÜNYA

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya ilçelerindeki hallerde salatalık fiyatının 20 kuruşa, domates fiyatının ise 90 kuruşa kadar indiğini, buna karşılık tüketicinin tıpkı eseri 10 kat daha fazla tüketmek zorunda kaldığını söyledi. Budak, eserin satış fiyatının eserin toplanması için harcanan personellik fiyatlarının bile altında kaldığına belirterek, “Tarlada çok tehlikeli bir sürece yanlışsız gidiyoruz. Bu türlü devam ederse, üretici eseri tarlada bırakacak. Şayet tedbir alınmazsa Kurban Bayramı’nda bırakın fiyatın yükselmesini, yiyecek domates bulamayacak noktaya gelebiliriz” dedi.

Budak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Türkiye’nin örtü altı yetiştiriciliğinin merkezlerinden birisi olan Antalya’da, üreticilerin güç şartlara karşın, büyük özveriyle üretimi sürdürdüğünü belirtti.

Tarla eserinde fiyat düşüyor

Tarla eserlerinde başlayan hasatla birlikte, üretici fiyatlarının önemli ölçüde düştüğünü kaydeden Budak, “Bunun birebir oranda tüketiciye yansımadığını görüyoruz. Hakikaten Antalya’nın birtakım hallerinde salatalığın 20 kuruşa, domatesin ise 90 kuruşa kadar gerilemiş durumda. Buna karşılık hala büyük kentlerde salatalık 1.5- 2 TL, domates ise 2-4 TL ortasında satılıyor. Öbür bir tabir ile üretici ile tüketici ortasındaki fiyat farkı, 5-10 kat ortasında değişiyor” dedi.

Budak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

✔ “Üretici ile tüketici ortasındaki fiyat farkının her iki bölümü de mutlu edecek formda en aza indirilmesi tarafında bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılmakta mıdır yapılıyorsa bu çalışmalar nelerdir? Üreticilerin güç, mazot, gübre üzere temel girdi maliyetlerinin düşürülmesi konusunda Bakanlığınız tarafından hangi çalışmalar yapılmaktadır?

✔ Sayıları 40 olan Ziraat Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Ziraat ve Tabiat Bilimleri Fakültesi, Tarım ve Tabiat Bilimleri Fakülteleri’nde; dünya genelinde yaş meyve zerzevat tüketim alışkanlıkları, tüketici talepleri ve bu alanlardaki değişimi inceleyen bilimsel çalışma yapılmakta mıdır? Tarım ve besin alanında eğitim verilen üniversitelerde, ambalaj ve soğuk zincir üzere, eserlerin son tüketiciye daha sağlıklı ulaştırılması bahislerinde, bilimsel çalışmalar yapılmakta mıdır? Buna ait çalışma yapan bilim beşerlerine özel desek uygulanmakta mıdır? Arz fazlası eserlerin tarıma dayalı endüstride kıymetlendirilerek, katma kıymetli üretimin artırılması istikametinde çalışmalar var mı?”

Üretici de tüketici de ziyan görmemeli

Üreticilerin, başta mazot, gübre ve güç üzere temel girdilerde yaşanan maliyet artışları ile sürdürülebilir üretimden giderek uzaklaştığının altını çizen CHP Milletvekili Budak, hem üreticinin hem de tüketicinin bu süreçten ziyanlı çıkmasını önleyecek önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu