Dünya genelinde yenilenebilir güç kesimindeki yatırımlar arttı

Son yıllarda iklim değişikliği ve global ısınma ile gayrette farkındalığın yaygınlaşması dünya genelinde yenilenebilir güç dalındaki yatırımların artmasına yardımcı oldu. Geçen yıl sonu prestijiyle, dünyada yenilenebilir güç heyeti kapasitesi, evvelki yıla nazaran yüzde 8 artarak, 2 bin 378 gigavata yükseldi.

Yenilenebilir güç dünyasının başarılarına ve yararlarına dikkat çekileceği ve birinci defa kutlanacak Dünya Yenilenebilir Güç Günü (World REnew Day) nedeniyle, 21. Yüzyıl Yenilenebilir Güç Siyaset Ağı’nın (REN 21) “Küresel Durum Raporu”ndan derlenen bilgilere nazaran, geçen yıl dünya genelinde yenilenebilir güce yapılan yatırımlar 289 milyar dolara ulaştı. Bu daldaki toplam istihdam da yaklaşık 11 milyonu buldu.

Bu devirde, yenilenebilir güç konseyi kapasitesine 181 gigavat ek güç eklendi. Pak kaynak kullanımının artmasıyla yenilenebilir gücün elektrik üretimindeki hissesi da yüzde 26’ya ulaştı.

Sektörel manada karbon salınımında en büyük hisse güç dalıyla endüstriyel aktivitelerden kaynaklanıyor. Global karbon salınımında güç dalı yaklaşık yüzde 26 ile ön sırada yer alırken, endüstriyel faaliyetlerin oranı yüzde 20, ormancılık yüzde 17, ulaşım bölümü yüzde 14, tarım aktiviteleri ise yüzde 13 hisseye sahip.

Son yıllarda iklim değişikliği ve global ısınma ile gayrette farkındalığın yaygınlaşması dünya genelinde yenilenebilir güç bölümündeki yatırımların artmasına yardımcı oldu. Böylelikle dünyada yenilenebilir güç üretim kapasitesi geçen yıl bir evvelki yıla nazaran yüzde 8 yükselerek, 2 bin 378 gigavata ulaştı.

Temiz güç hedefi

Küresel manada yenilenebilir güç yatırımlarındaki artışın en büyük nedeninin dünya genelindeki 169 ülkede yenilenebilir güç amaçlarının ulusal ve milletlerarası seviyede muvaffakiyetle uygulanması olarak gösterildi.

Dünyada yenilenebilir güç kapasitesine en büyük katkı, geçen yıl ek edilen 100 gigavatlık güneş gücü konseyi gücüyle sağlandı. Böylece, global güneş gücü şurası kapasitesi kelam konusu devirde 505 gigavata ulaştı.

Güneş gücünü, 51 gigavat artışla rüzgar gücü, 20 gigavat ek ile hidroelektrik takip etti. Bu üç alanda en fazla yatırımı Çin ve ABD gerçekleştirdi.

Yıl sonu prestijiyle, dünya genelinde rüzgar gücü heyeti gücü 591 gigavat, hidroelektrik ise bin 132 gigavat düzeyine ulaştı.

Güneş gücü ile termal ısıtma alanında ise geçen yıl 33 gigavat ek gerçekleşti, böylece dünya genelinde termal güneş gücü kapasitesi 480 gigavat oldu.

Ulaşımda pak enerji

Rapora nazaran, yenilenebilir güç siyasetlerinin uygulandığı ulaşım alanlarının başında karayolu ulaşımı geliyor. Karayolu ulaşım araçlarında, akaryakıt kullanımında fosil kaynaklar yerine pak ve biyo yakıtların yanı sıra elektriğin kullanımının da her geçen yıl arttığı belirtiliyor.

Karbonsuz trafik üzerine çalışmalar bilhassa Avrupa, ABD ve Kanada’da artarken, bilhassa yenilenebilir güç kaynaklarının tren, denizcilik ve havacılıkta da kullanımı yaygınlaşıyor.

Yıl sonu prestijiyle 70 ülkede ulaşımda pak kaynaklar siyasetlerinin uygulandığı belirtilen raporda, elektrikli araçların yaygınlaşması için ülkelerin hem kullanıcılara hem de elektrikli araç üreticilerine güç siyasetlerinde dayanakların artırılması gerektiği vurgulanıyor.

Dünya Yenilenebilir Güç Günü

Yenilenebilir Güç Günü, bu yıl birinci kere Küresel 100 % Renewable Energy Platformu öncülüğünde, Yenilenebilir Güç Elçisi müzikçi Ruslana ve FridaysForFuture dayanağıyla 22 Haziran tarihinde kutlanacak.

Bugünün, yenilenebilir gücün yaygınlaşması gerekliliği, dünyada yenilenebilir güç kullanan ülkelerin muvaffakiyetleri ve pak gücün yararlarına dikkati çekmek için bu yıldan itibaren her yıl tıpkı tarihte kutlanması hedefleniyor.

Bu yıl Almanya’nın Bonn kentinde yapılacak birinci tertibe, dünya genelinde yenilenebilir güç savunucusu sivil toplum örgütleri, pak güç kümeleri, mahallî idareler ve bilim kümeleri tarafından dayanak veriyor.

Resmi kutlama Birleşmiş Milletlerin Bonn kentindeki merkezinde başlayacak. Dünya Yenilenebilir Güç Günü 2019 kutlamalarında, çeşitli ülkelerden gelen uzman konuşmacılar, yenilenebilir güce geçişin yararları, geçişin aciliyeti ve dönüşüm hususlarında bilgi verecek.

Resmi internet sitesi “World REnew Day”, konuşmacıların katkılarıyla daima yenilenecek ve yenilenebilir güç alanında bilgi sağlayıcısı olacak.

Ayrıca, 2004 yılı Eurovision Müzik Yarışı kazananı ve Küresel 100 RE Elçisi Ruslana da müzikleri ile dayanak verecek ve kendi hayatından yenilenebilir güce dair paylaşımlarda bulunacak.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu