Dünyanın en güçlü ticari roketi üçüncü kez fırlatıldı

Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Falcon Heavy roketini 24 araştırma uydusuyla uzaya fırlattı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden lokal saatle 02.30’da fırlatılan Falcon Heavy roketi, 24 araştırma uydusuyla üçüncü kere uzaya gönderildi.

Falcon Heavy roketi, bu fırlatmada uzayda güneş gücüyle yol alabilme emeliyle üretilen uzay yelkenlileri, NASA’nın mevcut hidrazin yakıtına alternatif olarak üretimini yaptığı pak ve yeşil roket yakıtıyla uzay araçlarının dünyayla daha az irtibatla daha uzun uzaklıklara gitmesini sağlayacak derin uzay atomik saatini uzaya götürdü.

Bunun yanı sıra 2004’te hayatını kaybeden Amerikalı astronot William R. Pogue dahil 152 kişinin külleri de Falcon Heavy ile uzaya gönderildi.

SpaceX şirketinden yapılan açıklamada, fırlatmanın bugüne kadar gerçekleştirilen en sıkıntı vazifelerden biri olduğu ve uyduların üç farklı yörüngeye oturması gerektiği vurgulandı.

Falcon Heavy’nin iki yardımcı ateşleyici modülünün kalkıştan birkaç dakika sonra platforma iniş yaptığı fakat ana ateşleyici modülün roketin okyanustaki platforma inmeyi başaramadığı belirtilerek bu durumun böylesine güç bir misyon için olağan sayılması gerektiği tabir edildi.

Falcon Heavy birinci kere 2018’de fırlatıldı

ABD Savunma Bakanlığı ile ortak vazife “STP-2 Uzay Test Programı”nı da içeren fırlatmanın, Falcon Heavy roketlerinin gelecekte askeri vazifelerde kullanılabilmesi konusunda bilgi vermesi de bekleniyor.

İlk kere Şubat 2018’de fırlatılan Falcon Heavy, 12 Nisan’da birinci ticari fırlatışını yapmış, ArabSat 6A bağlantı uydusunu uzaya yollamıştı.

Fırlatışın akabinde roketi oluşturan iki yardımcı ateşleyici kesim roketin fırlatıldığı Cape Canaveral Hava Üssü’ne, merkezi ateşleyici kesim ise Atlantik Okyanusu üzerindeki “Of Course I Still Love You” (Elbette Seni Hala Seviyorum) ismi verilen insansız platforma iniş yapmıştı.

Dünyanın en güçlü ticari roketi Falcon Heavy, yine kullanılabilir roket modülleri, ağır yük taşıma kapasitesi ve öbür roketlere nazaran nispeten düşük maliyetiyle uzay teknolojisinde yeni bir devir başlatmıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu