“Risk yönetimi için güçlü sigorta şart”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirleyen kıymetli göstergelerden birinin, sigorta dalının büyüklüğü olduğunu belirterek, “Karşı karşıya olduğumuz risklerin sayısının ve çeşitliliğinin her geçen gün arttığı bu çağda faal risk idaresi için güçlü bir sigorta dalına muhtaçlık vardır. Güçlü bir sigorta kesimi istikrarlı bir kalkınma sürecinin anahtarıdır” tabirlerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde sigorta şuurunun artırılması hedefiyle her yıl mayıs ayının son haftasında çeşitli aktifliklerin gerçekleştirildiği “Sigorta Haftası”nı kutladı.

Ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirleyen kıymetli göstergelerden birinin sigorta kesiminin büyüklüğü olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, özel kesim merkezli büyüyen bir iktisada sahip olduğunu, yatırım, ihracat ve istihdamın itici gücü olan özel kesimin sağlıklı bir halde gelişebilmesi için iktisadi varlıkların sigortalanması gerektiğini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, şirketlerin sahip olduğu fabrikalar, makineler ve öbür bedellerle birlikte ülkenin altyapı varlıklarının da sigortalanması gerektiğinin altını çizerek, karşı karşıya olunan risklerin sayısının ve çeşitliliğinin her geçen gün arttığını ve bu çağda aktif risk idaresi için güçlü bir sigorta dalına gereksinim olduğunu tabir etti. Hisarcıklıoğlu, “Güçlü bir sigorta dalı, istikrarlı bir kalkınma sürecinin anahtarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

TOBB çatısı altında örgütlenen acenteler ve eksperlerin, Türkiye’deki sigorta dalının sağlıklı bir formda gelişmesine kıymetli katkılar yaptığını aktaran Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Sigortanın tabana yayılması ve böylece ülkemizdeki sigortalılık oranının artmasında sigorta acentelerinin; bir hasar durumunda sigorta şirketleri ve sigortalılar ortasında adaleti sağlamakta ise eksperlerin büyük hissesi vardır. Her iki mesleğin mensuplarının geleceğe daha inançla bakabilmeleri ve bölüme daha fazla katkı yapmalarını sağlamak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak her vakit olduğu üzere elimizden gelen her türlü takviyesi vermeye devam edeceğiz. TOBB nezdinde örgütlenen sigorta acenteleri ile sigorta eksperleri başta olmak üzere tüm iş aleminin ve dalda vazife yapan tüm çalışanların Sigorta Haftası’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Başa dön tuşu