Dünyanın yarısından fazlası ‘online’

BOND İnternet Trendleri Raporu’ndan derlenen bilgilere nazaran, internet kullanıcı sayısı her geçen yıl artmasına karşın artış suratı yavaşlıyor.

İnternet kullanıcı sayısı, 2018’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 6 artarak 3,8 milyara ulaştı ve dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını oluşturdu. İnternet kullanıcılarının yüzde 53’ü Asya Pasifik’te, yüzde 15’i Avrupa’da, yüzde 13’ü Afrika ve Orta Doğu’da, yüzde 10’u Latin Amerika ve Karayipler’de, yüzde 9’u ise Kuzey Amerika’da bulunuyor.

Kullanıcı sayısının yüzde 21’ini Çin, yüzde 12’sini Hindistan ve yüzde 8’ini ABD oluşturuyor. Bu ülkeleri Endonezya, Brezilya, Japonya, Rusya ve Meksika takip ederken, Türkiye listede 15’inci sırada yer alıyor.

Öte yandan interneti kullanan nüfusun genel nüfusa oranıyla elde edilen internet kullanım penetrasyonu 2009’da yüzde 24 iken, geçen yıl yüzde 51’e yükseldi. İnternet kullanım penetrasyonunda birinci sırada yüzde 89 ile Kuzey Amerika bulunuyor. Bu kıtayı, yüzde 78 ile Avrupa, yüzde 62 ile Latin Amerika ve Karayipler, yüzde 48 ile Asya Pasifik ve yüzde 32 ile Afrika ve Orta Doğu izliyor.

Sosyal medya kullanımında yavaşlama görülüyor

Raporda, tüketicilerin, internet kullanımında aşırılığa kaçmaya dair telaşlarının olduğu ve bunu azaltmak için adımlar atmaya başladığı belirtiliyor. ABD’de önde gelen internet platformları internet kullanımının izlenmesine yardımcı olacak araçlar geliştiriyor.

Sosyal medya kullanımında güçlü bir büyüme devrinin akabinde yavaşlama başladığı görülürken, zımnilik ve problemli içerik korkuları da kullanıcıların davranışlarını etkiliyor.

Öte yandan internet kullanımı global inovasyon ve rekabet eserlerin geliştirilmesine imkan tanıyor.

Şirketlerin başarılı olması ile süratli büyümesi için dijital dataların toplanmasının ve bu dataların tahlil edilmesinin kıymetli olduğu söz ediliyor. Bilgiler, işletmelerin tüketicilere şahsileştirilmiş eser ve hizmetleri daha düşük fiyatlı ve daha verimli formda sunmasına ve müşteri memnuniyetini artırmalarına yardımda bulunuyor.

Ayrıca çevrimiçi derecelendirme sistemlerinin bulunduğu pazarlarda, tüketicilerin ve işletmelerin direkt etkileşimde bulunabilmesi hesap verilebilirliğin artmasına katkı sağlıyor.

Siber güvenlik

İnternet kontağının yaygınlaşmasıyla dünya genelinde düzenleyiciler bu platformların yeterli istikamette kullanımını artırmak ve makus kullanımını en aza indirmenin yollarını ararken, stratejilerin ve yorumların bölgelere nazaran farklılık gösterdiği gözlemleniyor.

İnternet sistemleri gitgide daha karmaşık, data bakımından güçlü ve misyon açısından kritik hale geldikçe siber taarruz riski de giderek artıyor. Siber güvenlik ve teknoloji hususları artık ülkelerin memleketler arası diplomasi ve savunma stratejilerinde yer alıyor.

Başa dön tuşu