Ekol’den 25 milyon euro terminal yatırımı

Taşımacılık, kontrat lojistiği, dış ticaret, gümrük ve tedarik zinciri idaresinde 15 ülkede faaliyet gösteren Ekol, hizmet kalitesini artırmaya yönelik yatırımlara sürat verdi. Son devirde odaklandıkları kıymetli yatırımlardan birinin Yalova Ro-Ro Termineli olduğunu belirten Ekol Lojistik Türkiye Ülke Müdürü Murat Kavrar, “İkinci etapla birlikte terminalimize yaklaşık 50 bin metrekare park alanı ekleyerek, tıpkı anda üç gemiye hizmet verecek kapasiteye ulaşacağız. İlerleyen yıllarda güç maliyetleri ve çevresel etkiyi azaltmak için kıyı kontağı, terminal vinci üzere yatırımları yapacağız. Bu yatırımların fiyatının 25 milyon euroyu bulacağını öngörüyoruz” sözünü kullandı.

Yalova Ro-Ro Termineli’nin şu anda 80 bin metrekare oturum alanına sahip olduğunu açıklayan Murat Kavrar, 500 treyler kapasiteli inşa edilen terminalin pozisyonu itibariyle Türkiye’de gelişime açık tek Ro-Ro terminali olduğuna dikkat çekti.

Müşterilerinin farklı gereksinim ve beklentilerine yanıt verecek yatırımlarının sürdüğünü anlatan Murat Kavrar, bu kapsamda kontrat lojistiğine yönelik yatırım yaptıklarını açıkladı. Kontrat loistiği yatırımları kapsamında 2018’in ikinci yarısında 220 bin metrekarelik alana sahip tesisleri Lotus’u hizmete açtıkları bilgisini veren Kavrar, Türkiye’nin tek çatı altındaki en büyük kapalı alanına sahip LEED sertifikalı bu tesisin, tasarım ve kullanılan teknoloji bakımından da birçok birincisi barındırdığını vurguladı.

Lotus tesisi sayesinde kontrat lojistiğinde yüzde 30 büyüme öngörüyor

2018 yılını 710 milyon euro ciro ile tamamladıklarını ve cironun büyük kısmını karayolu nakliyatından elde ettiklerini söyleyen Murat Kavrar, “Sanayi ve ticaret bölümleri ile dış ticaretteki gelişmeler paralelinde bu sene de 2018’e misal oranlarda büyüme öngürüyoruz. Ciromuzun yaklaşık yüzde 20’sini yurtdışındaki Ekol şirketlerinden elde etmeyi hedefliyoruz. Kontrat lojistiği iş kolumuzda da geçen yıl açtığımız 220 bin metrekarelik yatırımımız Lotus sayesinde büyümemizin yüzde 30 civarında olacağını öngörüyoruz” halinde konuştu.

Ekol olarak 1 milyon metrekarenin üzerindeki dağıtım merkezi, intermodal nakliyata imkan tanıyan iki Ro-Ro gemisi, haftada 48 sefer yapan blok trenleri, 5 bin 500 araçlık filo ve sahip oldukları yüksek teknolojiler ile entegre, esnek ve aktif lojistik tahliller sunduklarını kaydeden Murat Kavrar, kendi tesisleriyle Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Yunanistan, Fransa, Ukrayna, Bosna Hersek, Romanya, Macaristan, İspanya, Polonya, Çekya, Bulgaristan, Slovenya ve İsveç’te 85 lokasyonda bulunduklarını bildirdi.

Kavrar, birebir vakitte 150 ülkede, yaklaşık 900 lokasyonda bulunan acente ağı ile müşterilerine tahliller ürettiklerini aktardı. 5 bin 500 araçlık öz mal filosuyla Avrupa’nın önde gelen lojistik sağlayıcıları ortasında yer aldıklarını belirten Kavrar, “Geçen yıl Mercedes’ten 150 adet Actross çekiciyi teslim aldık. Bu, uzun vadede bin adetlik alımlı siparişlerimizin birinci kısmını oluşturuyor. İki yıl içinde 10 bin aracın üzerine çıkarak, Avrupa’da önder olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Öte yandan 2020’ye kadar depo alanını 1.5 milyon metrekarenin üzerine çıkarmak istediklerini de söyleyen Kavrar, bilgi süreç gruplarının geliştirdiği yazılımların getirdiği esneklikle müşteri gereksinimlerine süratli karşılık verebildiklerini, depolarında kullandıkları otomasyon teknolojileriyle de kusur oranını en aza indirirken, portal uygulamalarıyla müşteriye gerçek vakitli bilgi akışı sağladıklarını vurguladı. Kavrar, elbiselerin el değmeden depolandığı, araca el değmeden yüklendiği bir yapıya sahip olduklarına dikkat çekti.

Kendi kendine karar verebilen teknolojiye yatırımlar yapıyor

Her bölümün lojistik gereksiniminin farklı olduğunun şuuruyla çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Murat Kavrar, network ve ekipmana yatırım yaptıklarını aktardı.

Teknoloji ve Ar-Ge yatırımları sayesinde hizmet kalitelerini daima artırdıklarını belirten Kavrar, şöyle konuştu: “Teknoloji yatırımları bizim en çok üzerinde durduğumuz mevzulardan birisi. Teknolojide kesimimizin öncüsü olmaya devam ederken Sanayi 4.0 dönüşümünü başlattık. Lojistik 4.0, artık dünyada Ekol ismine tescillenmiş bir kavram. Bölümümüzde birçok hususta olduğu üzere Sanayi 4.0’ın da öncüsü olduk. Otomasyon sistemlerini dalımıza uygulamış bir markayız. Sanayi 4.0 gelişmelerinin ışığında Ekol’de, objelerin algılanabilir hale getirilmesiyle elde edilen dataları manalı bilgilere dönüştürüyor, sensörlerden aldığı datalarla kendi kendine karar verebilen teknolojilere yönelik çalışmalar yapıyor ve pilot uygulamalar gerçekleştiriyoruz.”

Başa dön tuşu