Enerji Verimliliği Projesi ile karbon salımı bin 145 ton azaltıldı

Siemens, Güç Performans Mukavelesi kapsamında Güç Verimliliği Projesi’ni Sepiciler Deri ile hayata geçirdi. Birinci etabı tamamlanan projeyle yıllık ortalama elektrik tüketimi yüzde 18, doğalgaz tüketimi yüzde 40’a varan oranda düşüş gösterirken, karbon salımında ise bin 145 ton azalma gerçekleşti.

Sürdürülebilirlik maksatlarını odağına alarak çeşitli çalışmalara imza atan Siemens Türkiye ile Güç Performans Kontratı yapan Sepiciler Deri, projeye ait birinci sonuçları aldığını duyurdu. Buna nazaran, projenin birinci etabında, verimli ömrünü tamamlamış makine yardımcı ekipmanları, sıcak su buhar ve kondens sınırları değiştirildi. Su, boilerlar yerine eşanjör sistemi ile ısıtılmaya başlandı. Yaklaşık 1,5 yıllık müddette tamamlanan birinci etap sonunda elektrik tüketimi yüzde 18, doğalgaz tüketimi ise yüzde 40’a varan oranda düşüş gösterirken yıllık karbon salımı da bin 145 ton azaltıldı.

Üretimin kalitesi arttı

Projenin ikinci etabında ise buhar kazanları yenilenerek, doğalgaz tüketiminde minumum yüzde 4 düşüş hedeflendi. Bakım maliyetlerini de yüzde 25 oranında azaltan proje, yenilenen teknoloji ile birlikte üretim süreçlerini kısaltarak, üretimin kalitesini de artırdı. Bahse ait açıklama yapan Siemens Türkiye İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Dr. Hüseyin Gelis, projenin sürdürülebilirlik faaliyetlerinin en somut örneklerinden biri olduğunu belirtti.

“Gelecek için bugünü dönüştürmek, tesirli teknolojiler geliştirmek, dijitalizasyona öncülük etmek ve sürdürülebilirlik şirket kültürümüzün temelini oluşturuyor” diyen Gelis şöyle devam etti: “Kapsamlı teknoloji portföyümüz, müşterilerimizin daha sürdürülebilir metotlarla ve daha az kaynak kullanarak bu alanlardaki maksatlarına ulaşmalarına yardımcı oluyor. Sepiciler Deri ile iş birliğimiz de sürdürülebilirlik faaliyetlerimizin en somut örneklerinden biri. Bu projeyle kısa müddette verimlilikte değerli ara kat edildi. Sepiciler Deri, sürdürülebilirlik faaliyetleri ile bölüme ve bulunduğu bölgeye örnek teşkil ediyor. Sepiciler Deri ile gerçekleştirdiğimiz ve hedeflenen sayıların üzerinde bir verimlilik sağladığımız güç verimliliği projelerimize gereksinimi olan kurum ve kuruluşlarla sürat kesmeden devam edeceğiz.”

Salımdaki düşüşle sürdürülebilirlik gayelerine ulaşıldı

Projenin kesim açısından örnek bir uygulama olacağına altını çizen Siemens Türkiye Bölgesel Tahliller ve Servisler Kısmı Ülke Yöneticisi Tolga Afşin, “Enerji Performans Servisleri ile Sepiciler Deri’nin gereksinimlerine özel hazırlanan yol haritası ve uygulama sonrası elde ettiği yararlar, Desigo CC denetim yazılımı ile de somut bir formda ölçülebiliyor. ‘Enerji Performans Sözleşmesi’, yani ‘tasarruf ettikçe öde’ modeli ile Sepiciler Deri, verimliliğini değerli oranda artırırken, sağladığı güç tasarrufu ve daha az karbon salımı ile sürdürülebilirlik amaçlarına kolay ve süratli bir biçimde ulaşmış oldu” dedi.

Finansal takviyenin ehemmiyeti büyük

Enerji Verimliliği Projesi’ne ait değerlendirmede bulunan paylaşan Sepiciler Deri İdare Heyeti Lideri Mehmet Sepici ise, “İzlenebilirlik, sürdürülebilirlik, etraf hassasiyeti, su-enerji tasarrufu ve verimliliği çalışmalarımız, karbon ayak izimizi azaltmak üzerine aldığımız tedbirler ve belirlediğimiz maksatlar, bizleri tıpkı stratejileri uygulayan Siemens grubu ile bir ortaya getirdi” diyerek, projenin kolaylıkla hayata geçmesinde Siemens Finansal Kiralama’nın sunduğu finansal takviyenin değerine dikkat çekti.

Kazandıkça öde modeli ile sıfır yatırım maliyeti

Proje, kazandıkça öde modeli ile sıfır yatırım maliyeti ile hayata geçirildi. Projede rastgele bir harcama yapmadan tasarruf etmenin yanı sıra ek çıkarın da elde edildiğini belirten Mehmet Sepici, “Uzun vadeye yayılan bir periyotta yapacağımız ödemeler sayesinde projeden sağladığımız tasarruflar, geri ödemelerimizin ana kaynağını oluşturacak. Sürdürülebilirliği sorumlu büyüme stratejisinin merkezine alan Siemens Türkiye, dünyanın geleceği için yenilikçi, verimli, güç tasarruflu tahliller sunmaya; gereksinim duyan her bir kurum ve kuruluşa özel olarak hazırladığı güç verimliliği projeleri ile dünyamızı karbondan arındırmaya süratle devam edecek” dedi.

Başa dön tuşu