Enerjiye 250 milyon euro yatırım planlanıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Sürdürülebilir Altyapı Kümesi Yöneticisi Nandita Parshad, Türkiye’de güç dalına bu yıl 250 milyon euro yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi.

Parshad, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladıklarından itibaren bölümde gerçekleştirdikleri yatırımın 1,6 milyar euroyu bulduğunu söyledi.

Sektörde bu yılki birinci yatırımlarının İçtaş Sürdürülebilir Güç Yatırımları şirketine yaptıkları 100 milyon dolarlık iştirak olduğunu hatırlatan Parshad, “Hali hazırda 400 megavat kapasiteli 10 hidroelektrik santrali bulunan şirket, EBRD’nin paydaşlığıyla yaklaşık 250 megavata kadar rüzgar ve güneş gücü yatırımları planlanıyor. Türkiye’de yenilenebilir güç kapasitesinin büyümesini sağlamak için bu tıp sermaye yatırımları çok güzel bir yol.” değerlendirmesinde bulundu.

Parshad, bu cins yatırımların özel bölüm oyuncularının elektrik üretiminde daha fazla yer almasını sağladığını, rekabeti artırdığını ve bunun da elektrik fiyatlarının düşmesini sağlaycağını anlattı.

Türk güç kesiminde sermaye yatırımının yanı sıra finansman olarak da faal olduklarını belirten Parshad, şunları söyledi:

“Şu anda yeni yatırımlar için birçok farklı proje üzerinde çalışıyoruz. Bu görüşmeler şimdi başlangıç etabında olduğu için ayrıntı veremiyorum fakat yenilenebilir güç dalına odaklandık ve dalı farklı yollarla büyütmeye devam edeceğiz. Türk güç kesiminde hem finansman hem de sermaye yatırımı olarak yatırımlarımızın süreceğini öngörüyoruz. Bu yıl da evvelki yıllarda olduğu üzere yatırım hacmimizi 250 milyon euro düzeyinde tutmayı planlanıyoruz. Yatırım ortamına ve yaptığımız çalışmalara bağlı olarak bu sayıda değişiklik olabilir.”

Elektrik dağıtımıyla ilgileniyoruz

Türkiye’de yenilenebilir güç yatırımlarının devam etmesi için Yenilenebilir Güç Kaynaklarını Destekleme Sistemi’nin devamının çok kıymetli olduğunun altını çizen Parshad, EBRD dahil tüm yatırımcıların bu mevzuda alınacak kararlar hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini tabir etti.

Parshad, 2020 sonrasında nasıl bir takviye düzeneğinin kullanılabileceğine ait görüşlerini kamu ile paylaştıklarını ve dalda yatırımları harekete geçirecek yeni mekanizmayı beklediklerini aktardı.

Türkiye’de elektrik üretiminin yanı sıra dağıtım işi ile de ilgilendiklerini lisana getiren Parshad, “Enerjinin hem daha fazla tüketiciye ulaşması hem de yenilenebilir güç kaynaklarının şebekeye entegrasyonunu önemsiyoruz. Ayrıyeten, Türkiye’de güç verimliliğinin bilhassa kamu binalarında yaygınlaşmasını desteklemek istiyoruz. Bu kapsamda, ilkokullardan başlanabileceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Parshad, tıpkı vakitte, Türkiye’de sıkıntılı kredilerin tahliline ait sistemlerle ilgili çalışmalarını derinleştirmek istediklerini söz etti.

Bu yıl bir şirketin kredi yapılandırmasında yer aldıklarını kaydeden Parshad, “Enerji Teşebbüs Sermaye Fonu üzere sıkıntılı kredilerin tahliline ait bir yapıda yer almamızla ilgili şimdi bir davet almadık fakat bu formda bir davet aldığımızda alışılmış ki değerlendireceğiz. Bu cins bir yapı ticari ve bankacılık gerekliliklerini karşılarsa, yer almaya hazırız ama Türk güç bölümünde her sorunun farklı bir tahlile gereksinimi olduğunu da düşünüyorum. Birtakım projelerin nakde gereksinimi var, kimilerinin yine yapılandırmaya. Bu çerçevede, hem kesimi desteklemeye hazırız.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu