Erdoğan: Türkiye’yi karanlığa gömmek istediler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen aktiflikte hitabına, “Aziz milletim, sevgili İstanbullular, bedelli şehit yakınlarımız ve gazilerimiz, değerli kardeşlerim, sizleri en kalbi hislerimle, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. 2016 yılının 15 Temmuz gecesi, milletimizin istiklalini ve ülkemizin istikbalini korumak için uçakların, tankların, kurşunların karşısına dikilen kahraman milletimizin her bir ferdini hürmetle, muhabbetle selamlıyorum.” diyerek başladı. 

O gece şehit verilen 251 vatan evladının her birine Allah’tan rahmet niyaz eden Erdoğan, gazilere Allah’tan sıhhat ve afiyet diledi.

Erdoğan, “Bizler inanıyoruz ki şehitler, peygamberlerden öteki hiçbir kula nasip olmayacak en ulu makamın sahibidirler. Kabirleri parıltı, yerleri cennet olsun inşallah. Emniyet teşkilatımızın bütün kahraman mensuplarını, ulu polislerimizi bir sefer daha muhabbetle kucaklıyorum.” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Peygamber ocağı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ülkesine gönülden bağlı her bir subayını, astsubayını, uzman işçisini ve erlerini alınlarından öpüyorum. Darbenin birinci anlarından itibaren cüretle ihanetin üzerine giden yargı mensuplarımıza buradan şükranlarımı sunuyorum. Burası manalı bir yer. Niçin manalı biliyor musunuz? O gece burası iki anı tespit etti. Bunlardan bir tanesi saat 23.15 civarı ve tankların ortasından Sayın Bay Kemal gelip Bakırköy’e geçti. Bakırköy Belediyesinde kendi sözüyle ‘Gidebilecek bir otel bulamadığım için oraya gittim.’ dedi. 01.15 ve biz de yeniden buraya indik. Eşim, kızım, torunlarım ve damadımla birlikte buraya indik. Burada kim vardı? Burada millet vardı. Beraberce buradan üzerimizden geçen F-16’lar, helikopterler vardı ve onlar mermilerini yağdırıyordu.

Fakat biz bir şeye inanıyorduk; ‘Korkmayın Allah bizimle beraberdir.’ O gece 16 saat süren o süreçte, şahsım basın toplantımı yaptım. Valimiz tıpkı biçimde. Birinci Ordu Kumandanımız birebir halde… Basın toplantıları yapıldı, bildiri verildi. Bu ileti verildikten sonra her şey elhamdülillah yerli yerine oturdu. Bütün sorun neydi? O gece dünyaya örnek teşkil edecek bir dik duruş sergileyen medyamıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, aydınlarımıza buradan şahsım ve milletim ismine bilhassa teşekkür ediyorum. Sabaha kadar kesintisiz ezan ve sala okuyan imamlarımıza, müezzinlerimize, seccadelerinin başında dua eden kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum.”

“Daha evvelki darbelerde Meclis binası fiilen amaç alınmadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ceptown’dan İslamabat’a, Kudüs’ten Mogadişu’ya bütün dünyanın dört bir köşesinde Türk bayraklarıyla sokaklara çıkan vatandaşlara, soydaşlara, bütün dost ve kardeşlere selamlarını gönderdiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“O gece barikatları aşarak, tankları geçerek, kurşunları savuşturarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen, doruklarına bırakılan bombalara karşın vakur duruşlarını bozmayan milletvekillerimizi selamlıyorum. Millet sokakta istiklalini korurken, milletin vekilleri de orada demokrasiye, ulusal iradeye sıkı sıkıya sahip çıkmıştır. Ulusal Gayret sürerken işgal kuvvetleri Polatlı’ya kadar geldiler lakin Meclis’e saldıramadılar. Daha evvelki darbelerde ulusal iradeye, Meclis ruhuna taarruz olsa bile Meclis binası fiilen amaç alınmadı. 15 Temmuz’daki darbeye teşebbüs eden caniler bunu bile yaptılar. Hamdolsun, milletin iradesine de meskenine de uzanan eller, şahsen millet tarafından kırıldı. Hiçbir darbe, hiçbir darbe teşebbüsü yapanların yanına kar kalmadı, Allah’ın müsaadesiyle bundan sonra da kar kalmayacaktır. Kâfi ki siz bu türlü dik durun. İnşallah, 15 Temmuz’dan sonra artık hiç kimse milletin iradesine el uzatmayı aklının ucundan bile geçiremeyecektir.”

“Bu milleti kimse köle yapamaz”

Erdoğan, “Her anımızda bilhassa de 15 Temmuz’da şehitlerimizi, gazilerimizi, meydanları dolduran kahramanlarımızı daima kalbimizde yaşatacağız. 15 Temmuz gecesi Türkiye’yi karanlığa gömmek istediler fakat başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi. Bakanlığımız tarafından hazırlıkları yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın kuruluşu resmen tamamlanmıştır. Biz imanımıza, tarihimize, kültürümüze ve elbette en kıymetlisi kuşağımıza sahip çıktıkça, Allah’ın müsaadesiyle bu ülkeyi kimse işgal edemez, bu milleti kimse köle yapamaz.” dedi.

Erdoğan, “Şehitlerin aziz ruhlarını muazzep etmemek için daha çok çalışacağız,mücadele edeceğiz, kendimizi daha çok muhasebeye ve murakabeye çekeceğiz. Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Ege bahislerinde karşı tarafı haklı bulanların zihinleri iğfal edilmiş demektir. Bugün ülkemizin önündeki mahzurlar, yaşadığı kasvetler, maruz kaldığı taarruzlar, daima işte bu kadim hengamenin tezahürleridir. Şehitlerin aziz ruhlarını muazzep etmemek için daha çok çalışacağız,mücadele edeceğiz, kendimizi daha çok muhasebeye ve murakabeye çekeceğiz. Ülkemizin içine yerleştirdikleri ihanet çetesiyle milletimizi esir alacaklarını sananlar, tıpkı asırlar boyunca daima olduğu üzere bir kere daha derslerini aldılar.” tabirlerini kullandı.

Erdoğan şunları söyledi:

“(S-400) Allah’ın müsaadesiyle Nisan 2020’de tamamı yerlerine yerleştirilmiş olacak. Türkiye’nin, son 17 yılda demokraside ve iktisatta gerçekleştirdiği ataklarla çağ atladığını inkar edenin gözü görmüyor, kulağı duymuyor, lisanı lal olmuş demektir.”

Atatürk Havalimanı’ndaki aktifliğe katılan çok sayıda vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla Devlet Konukevi önündeki apron bölgesinde bir ortaya geldi.

Apronda kurulan dev platformun önünde toplanan vatandaşlar, vakit zaman “Dik dur eğilme” ile darbeleri kınayan sloganlar attı.

Programda, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Grubu konser verdi.

Etkinlikte kimi sanatkarlar, 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsü sırasında şehit ve gaziler için türkü, marş ve şiirler seslendirdi.

15 Temmuz gazilerinin isimlerinin slayt olarak ekranlara verilmesinin akabinde programda, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı tarafından hazırlanan sinemanın gösterimi yapılacak.

Daha sonra aktiflik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alana teşrif etmesinin akabinde tüm şehitlerin isimlerinin okunmasıyla devam edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı’na geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü Buluşması”na katılmak üzere Ankara’dan İstanbul’a geldi.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü münasebetiyle organize edilen aktifliğe katılmak üzere İstanbul’a gelen Erdoğan’ı taşıyan özel uçak “TUR”, saat 20.05’te Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’ne indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan da İstanbul’a geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’ı, havalimanında 15 Temmuz gazileri ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Bayram Şenocak ve öbür ilgililer karşıladı.

Bu esnada, 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü ile çaba sırasında tüm yurtta verilen selalara atıfla havalimanında da sela okundu.

Buluşmanın gerçekleşeceği Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi önündeki apronda vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarını sallayarak, Erdoğan’a dayanak tezahüratları yaptı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu